Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři planety kolem hvězdy HR 8799

Uznání videa a CC BY License: J. Wang (UC Berkeley) & C. Marois (Herzberg Astrophysics), NExSS (NASA), Keck Obs.

Existuje život mimo naši Sluneční soustavu? NASA vytvořila projekt spolupráce NExSS (Nexus for Exoplanet System Science), aby pomohla hledat a studovat vzdálené hvězdné soustavy, u kterých je naděje, že mohou hostit živé obyvatele a tak pomáhá odpovědět na tuto otázku. Výsledky nových pozorování z NExSS jsou vidět na časosběném videu nedávno objevených planet, které obíhají kolem hvězdy HR 8799. Snímky pro toto video byly pořizovány v průběhu 7 let z Keckovy observatoře na Havaji. Všechny čtyři exoplanety vypadají jako bílé tečky, které částečně obíhají svoji mateřskou hvězdu, která je ve středu záměrně zastíněná. Centrální hvězda HR 8799 je o něco větší a hmotnější než naše Slunce a každá z jejích planet je zřejmě několikrát hmotnější, než Jupiter. Hvězdná soustava HR 8799 se nachází asi 130 světelných let daleko v souhvězdí okřídleného koně Pegasus. Nyní bude pokračovat výzkum, zda některá už známá nebo potenciální planeta, nebo jejich měsíce ve hvězdné soustavě HR 8799, by mohly hostit život.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1400+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Video, HR 8799, Exoplanenty, Planety


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »