Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3621: Daleko za Místní skupinou galaxií

Uznání a copyright: Processing - Robert Gendler, Roberto Colombari
Data - Hubble Legacy Archive, European Southern Observatory, et al.

Daleko za místní skupinou galaxií se zhruba 22 miliónů světelných let daleko nachází NGC 3621. Leží ve vícehlavém jižním souhvězdí Hydry a zavinutá spirální ramena tohoto nádherného vesmírného ostrova jsou plná zářivých modrých hvězdokup, růžových hvězdotvorných oblastí a tmavých prachových pásů. NGC 3621 ovšem pro astronomy není jen pouhá další pěkná, zepředu viděná spirální galaxie. Některé její nejjasnější hvězdy se používají jako standadní svíčky při stanovování důležitých odhadů extragalaktických vzdáleností a měřítek vesmíru. Tento krásný snímek NGC 3621 je kompozitem vesmírných a pozemských teleskopických snímků. Sleduje volná spirální ramena daleko od jasných centrálních oblastí až do nějakých 100 000 světelných let. Na pěkném obrázku jsou paprsčité hvězdy v popředí z naší Mléčné dráhy a také mnohem vzdálenější galaxie v pozadí rozeseté po zorném poli.

Štítky: Ngc3621, Spirální galaxie, Distance scale


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »