Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma se všemi planetami

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Toto pozoruhodné panoráma zachycuje pohled na 360 stupňů v rovině ekliptiky se sedmi planetami na hvězdnaté obloze. Mozaika vznikla ze snímků pořízených od 24 do 26 ledna z pláže Nacpan v El Nido na filipínském ostrově Palawan. Vlevo je východní obzor v temných časných ranních hodinách a západní obzor je z večerní oblohy. Středem probíhá ekliptika stopovaná slabým pásem zvířetníkového světla a pod úhlem ji protíná také Mléčná dráha. K prchavému Merkuru na východě se připojily mraky s Měsícem. Dál vpravo je poblíž ekliptiky žlutavý Saturn, jasná hvězda Antares a Jupiter. Uprostřed se ekliptiky dotýká alfa souhvězdí Lva, hvězda Regulus a hvězdokupa M44. Nad západním obzorem se seřadily večerní planety, slabý Uran, rudý Mars, brilantní Venuše a nejslabší Neptun. Pokud položíte na obrázek kurzor, tak uvidíte dobře popsanou verzi panorámatu, nebo se podívejte na tento odkaz.

Štítky: Ekliptika, Planeta, Panorama


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »