Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma se všemi planetami

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Toto pozoruhodné panoráma zachycuje pohled na 360 stupňů v rovině ekliptiky se sedmi planetami na hvězdnaté obloze. Mozaika vznikla ze snímků pořízených od 24 do 26 ledna z pláže Nacpan v El Nido na filipínském ostrově Palawan. Vlevo je východní obzor v temných časných ranních hodinách a západní obzor je z večerní oblohy. Středem probíhá ekliptika stopovaná slabým pásem zvířetníkového světla a pod úhlem ji protíná také Mléčná dráha. K prchavému Merkuru na východě se připojily mraky s Měsícem. Dál vpravo je poblíž ekliptiky žlutavý Saturn, jasná hvězda Antares a Jupiter. Uprostřed se ekliptiky dotýká alfa souhvězdí Lva, hvězda Regulus a hvězdokupa M44. Nad západním obzorem se seřadily večerní planety, slabý Uran, rudý Mars, brilantní Venuše a nejslabší Neptun. Pokud položíte na obrázek kurzor, tak uvidíte dobře popsanou verzi panorámatu, nebo se podívejte na tento odkaz.

Štítky: Ekliptika, Planeta, Panorama


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »