Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma se všemi planetami

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Toto pozoruhodné panoráma zachycuje pohled na 360 stupňů v rovině ekliptiky se sedmi planetami na hvězdnaté obloze. Mozaika vznikla ze snímků pořízených od 24 do 26 ledna z pláže Nacpan v El Nido na filipínském ostrově Palawan. Vlevo je východní obzor v temných časných ranních hodinách a západní obzor je z večerní oblohy. Středem probíhá ekliptika stopovaná slabým pásem zvířetníkového světla a pod úhlem ji protíná také Mléčná dráha. K prchavému Merkuru na východě se připojily mraky s Měsícem. Dál vpravo je poblíž ekliptiky žlutavý Saturn, jasná hvězda Antares a Jupiter. Uprostřed se ekliptiky dotýká alfa souhvězdí Lva, hvězda Regulus a hvězdokupa M44. Nad západním obzorem se seřadily večerní planety, slabý Uran, rudý Mars, brilantní Venuše a nejslabší Neptun. Pokud položíte na obrázek kurzor, tak uvidíte dobře popsanou verzi panorámatu, nebo se podívejte na tento odkaz.

Štítky: Ekliptika, Planeta, Panorama


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »