Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supercela bouřkového mraku nad Montanou

Uznání a copyright: Sean R. Heavey

Je to kosmická loď nebo mračno? I když to vypadá jako mimozemská mateřská kosmická loď, tak ve skutečnosti se jedná o impozantní bouřkové mračno zvané supercela. Takové kolosální bouřkové systémy vznikají ve středu mezocyklon, rotujícího stoupavého vzduchu, který může mít několik kilometrů a může způsobovat přívalový déšť a silné větry včetně tornád. Okraje supercely zdobí rozeklaná mračna, ale ve středu dominuje vítr, který žene prach a déšť. V popředí trpělivě čeká strom. Snímek oblačné supercely nahoře byl pořízen v červenci 2010 západně od Glasgowa v Montaně v USA, supercela způsobila jen malou škodu a trvala několik hodin, než se rozpadla.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Supercell, Thunderstorm, Cloud


22. vesmírný týden 2023

22. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 5. do 4. 6. 2023. Měsíc mění fázi od čtvrti k úplňku. Mars projde zdánlivě přes hvězdokupu Jesličky. Aktivita Slunce je pořád vysoká a viděli jsme řadu zajímavých úkazů. Na ISS je druhá návštěvnická soukromá mise Axiom-2 a dorazila nákladní loď Progress MS-23. Proběhl další test miniraketoplánu VSS Unity. Před 20 lety se k Marsu vydala evropská sonda Mars Express a před 40 lety k Venuši Veněra 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Vybavenie: EQ5Pro, GSO Newton astrograf 150/600, Baader Astro Foil, APS auto Teleplus 2x telekonverter, Canon 60D, FHC BT autofocuser. Software: PIPP, AutoStakkert (25%), Adobe photoshop, Giotto. 456x1/8000 ISO800.

Další informace »