Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyri obrazy kvazaru kolem galaktické čočky

Uznání: ESA/Hubble, NASA, Sherry Suyu et al.

Zvláštností skupiny světel poblíž středu je, že čtyři z nich jsou tím samým vzdáleným kvazarem. To proto, protože galaxie v popředí, která je ve středu obrazů kvazaru i celého tohoto snímku, působí jako hrubá gravitační čočka. Možná, že ještě podivnější věcí je, že sledováním blikání tohoto kvazaru v pozadí můžeme odhadnout rychlost rozpínání vesmíru. To proto, že vyšší rychlost rozpínání vesmíru má za následek vyšší frekvenci blikání. Ale pro některé astronomy je ze všeho nejpodivnější, že tyto vícenásobně zobrazované kvazary ukazují na vesmír, který se rozpíná o něco rychleji, než se odhadovalo jinými metodami, které se vztahují k ranému vesmíru. A to je tak proto, ... nu, nikdo vlastně neví proč. K důvodům může patřit neočekávané prostorové rozložení temné hmoty, nějaký nečekaný gravitační jev nebo i něco zcela jiného. Doufejme, že pozorování a analýzy tohoto a dalších podobně zobrazovaných obrazů kvazarů tyto zvláštnosti vyjasní.
Oprava: Stylistické úpravy zaslal Alexej Šimeček.

Štítky: Gravitační čočky, Kvasar, Kosmologie


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »