Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyri obrazy kvazaru kolem galaktické čočky

Uznání: ESA/Hubble, NASA, Sherry Suyu et al.

Zvláštností skupiny světel poblíž středu je, že čtyři z nich jsou tím samým vzdáleným kvazarem. To proto, protože galaxie v popředí, která je ve středu obrazů kvazaru i celého tohoto snímku, působí jako hrubá gravitační čočka. Možná, že ještě podivnější věcí je, že sledováním blikání tohoto kvazaru v pozadí můžeme odhadnout rychlost rozpínání vesmíru. To proto, že vyšší rychlost rozpínání vesmíru má za následek vyšší frekvenci blikání. Ale pro některé astronomy je ze všeho nejpodivnější, že tyto vícenásobně zobrazované kvazary ukazují na vesmír, který se rozpíná o něco rychleji, než se odhadovalo jinými metodami, které se vztahují k ranému vesmíru. A to je tak proto, ... nu, nikdo vlastně neví proč. K důvodům může patřit neočekávané prostorové rozložení temné hmoty, nějaký nečekaný gravitační jev nebo i něco zcela jiného. Doufejme, že pozorování a analýzy tohoto a dalších podobně zobrazovaných obrazů kvazarů tyto zvláštnosti vyjasní.
Oprava: Stylistické úpravy zaslal Alexej Šimeček.

Štítky: Gravitační čočky, Kvasar, Kosmologie


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »