Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyri obrazy kvazaru kolem galaktické čočky

Uznání: ESA/Hubble, NASA, Sherry Suyu et al.

Zvláštností skupiny světel poblíž středu je, že čtyři z nich jsou tím samým vzdáleným kvazarem. To proto, protože galaxie v popředí, která je ve středu obrazů kvazaru i celého tohoto snímku, působí jako hrubá gravitační čočka. Možná, že ještě podivnější věcí je, že sledováním blikání tohoto kvazaru v pozadí můžeme odhadnout rychlost rozpínání vesmíru. To proto, že vyšší rychlost rozpínání vesmíru má za následek vyšší frekvenci blikání. Ale pro některé astronomy je ze všeho nejpodivnější, že tyto vícenásobně zobrazované kvazary ukazují na vesmír, který se rozpíná o něco rychleji, než se odhadovalo jinými metodami, které se vztahují k ranému vesmíru. A to je tak proto, ... nu, nikdo vlastně neví proč. K důvodům může patřit neočekávané prostorové rozložení temné hmoty, nějaký nečekaný gravitační jev nebo i něco zcela jiného. Doufejme, že pozorování a analýzy tohoto a dalších podobně zobrazovaných obrazů kvazarů tyto zvláštnosti vyjasní.
Oprava: Stylistické úpravy zaslal Alexej Šimeček.

Štítky: Gravitační čočky, Kvasar, Kosmologie


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »