Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyri obrazy kvazaru kolem galaktické čočky

Uznání: ESA/Hubble, NASA, Sherry Suyu et al.

Zvláštností skupiny světel poblíž středu je, že čtyři z nich jsou tím samým vzdáleným kvazarem. To proto, protože galaxie v popředí, která je ve středu obrazů kvazaru i celého tohoto snímku, působí jako hrubá gravitační čočka. Možná, že ještě podivnější věcí je, že sledováním blikání tohoto kvazaru v pozadí můžeme odhadnout rychlost rozpínání vesmíru. To proto, že vyšší rychlost rozpínání vesmíru má za následek vyšší frekvenci blikání. Ale pro některé astronomy je ze všeho nejpodivnější, že tyto vícenásobně zobrazované kvazary ukazují na vesmír, který se rozpíná o něco rychleji, než se odhadovalo jinými metodami, které se vztahují k ranému vesmíru. A to je tak proto, ... nu, nikdo vlastně neví proč. K důvodům může patřit neočekávané prostorové rozložení temné hmoty, nějaký nečekaný gravitační jev nebo i něco zcela jiného. Doufejme, že pozorování a analýzy tohoto a dalších podobně zobrazovaných obrazů kvazarů tyto zvláštnosti vyjasní.
Oprava: Stylistické úpravy zaslal Alexej Šimeček.

Štítky: Gravitační čočky, Kvasar, Kosmologie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »