Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Einsteinův kříž gravitačních čoček

Uznání a copyright: J. Rhoads (Arizona State U.) et al., WIYN, AURA, NOAO, NSF

Většina galaxií má jediné jádro, jakto že tato galaxie má čtyři? Podivná odpověď astronomů je, že jádro okolní galaxie není na tomto snímku dokonce vůbec vidět. Centrální čtyřlístek je spíše světlo emitované kvazarem v pozadí. Gravitační pole galaxie viditelné v popředí totiž láme světlo vzdáleného kvazaru do čtyř jednotlivých obrazů. Kvazar musí být tedy správně umístěn za středem hmotné galaxie, aby takový ukaz mohl nastat. Obecně se tento jev nazývá jevem gravitační čočky a toto je specifický případ známý jako Einsteinův kříž. Dále je zvláštní, že obrazy v Einsteinově kříži mění svou relativní jasnost, neboť sem tam dochází k přídavnému jevu gravitační mikročočky jednotlivými hvězdami galaxie v popředí.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Zobrazení gravitační čočkou, Kvasar, Einsteinův kříž


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »