Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé oválné mračno na Jupiteru Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Roman Tkachenko

Toto bouřkové mračno na Jupiteru je téměř tak velké jako Země. Je známé jako bílý ovál a jedná se o vířící oblačný systému s vysokým tlakem, který odpovídá pozemské anticykloně. Mračno je jedním z oválů "řetězu perel" jižně od Jupiterovy slavnější Velké rudé skvrny. Možná, že i Velká rudá skvrna je pouze opravdu velký bílý ovál, který zčervenal. V okolních mračnech, která plynou kolem a podél oválu, je zajímavá turbulence. Snímek pořídila 2. února kosmická sonda NASA Juno při svém novém průletu nad vrcholky mračen tohoto Jupiterova světa. Juno bude v několika následujících letech nadále obíhat a zkoumat Jupiter, určovat množství vodních par a pokoušet se určit, zda má Jupiter pod silnými mračny pevný povrch.

Štítky: Bílý ovál, Jupiter, Juno


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »