Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé oválné mračno na Jupiteru Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Roman Tkachenko

Toto bouřkové mračno na Jupiteru je téměř tak velké jako Země. Je známé jako bílý ovál a jedná se o vířící oblačný systému s vysokým tlakem, který odpovídá pozemské anticykloně. Mračno je jedním z oválů "řetězu perel" jižně od Jupiterovy slavnější Velké rudé skvrny. Možná, že i Velká rudá skvrna je pouze opravdu velký bílý ovál, který zčervenal. V okolních mračnech, která plynou kolem a podél oválu, je zajímavá turbulence. Snímek pořídila 2. února kosmická sonda NASA Juno při svém novém průletu nad vrcholky mračen tohoto Jupiterova světa. Juno bude v několika následujících letech nadále obíhat a zkoumat Jupiter, určovat množství vodních par a pokoušet se určit, zda má Jupiter pod silnými mračny pevný povrch.

Štítky: Bílý ovál, Jupiter, Juno


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »