Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé oválné mračno na Jupiteru Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Roman Tkachenko

Toto bouřkové mračno na Jupiteru je téměř tak velké jako Země. Je známé jako bílý ovál a jedná se o vířící oblačný systému s vysokým tlakem, který odpovídá pozemské anticykloně. Mračno je jedním z oválů "řetězu perel" jižně od Jupiterovy slavnější Velké rudé skvrny. Možná, že i Velká rudá skvrna je pouze opravdu velký bílý ovál, který zčervenal. V okolních mračnech, která plynou kolem a podél oválu, je zajímavá turbulence. Snímek pořídila 2. února kosmická sonda NASA Juno při svém novém průletu nad vrcholky mračen tohoto Jupiterova světa. Juno bude v několika následujících letech nadále obíhat a zkoumat Jupiter, určovat množství vodních par a pokoušet se určit, zda má Jupiter pod silnými mračny pevný povrch.

Štítky: Bílý ovál, Jupiter, Juno


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »