Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká rudá skvrna z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL; Digital processing: Björn Jónsson (IAAA)

Co se stane s Jupiterovou Velkou rudou skvrnou? Již od 1930-tých let se pozoruje její zmenšování, ale rychlost smršťování Velké rudé skvrny se v posledních letech zvýšila. Velká rudá skvrna je hurikánem větším než Země, který zuří přinejmenším tak dlouho, co ji mohly dalekohledy pozorovat. Podobně jako většina astronomických úkazů, ani Velká rudá skvrna nebyla předpovězena, ani bezprostředně pochopena po svém objevu. I když se zdá, že svou roli hrají malé víry, které oblačný systém krmí, tak lepší porozumění tohoto obřího bouřkového mračna zůstává předmětem výzkumu a může vyústit do lepšího pochopení počasí zde na Zemi. Obrázek nahoře je digitálním vylepšením snímku Jupiteru, který v roce 1979 pořídila kosmická sonda Voyager 1, když kolem největší planety Sluneční soustavy prolétala. K Jupiteru nyní míří kosmická sonda Juno organizace NASA, která tam přiletí v roce 2016.

Průzkum: Líbí se vám úvodní otázky APODu?

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »