Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tornádo a duha nad Kansasem

Uznání a copyright: Eric Nguyen (Oklahoma U.), www.mesoscale.ws

Tato scéna by se dala považovat za poklidnou, pokud by tam ovšem nebylo tornádo. Toto nadějné tornádo vyfotografoval v červnu minulého roku v Kansasu pronásledovatel bouřek Eric Nguyen v trochu jiném světle, ve světle duhy. Na snímku nahoře sestupuje z tmavého bouřkového mraku bílý tornádový mrak. Jasným kouskem oblohy vlevo vykukuje Slunce a osvětluje některé budovy v popředí. Sluneční světlo se odráží od dešťových kapek za vzniku duhy. Shodou okolností se zdá, že tornádo končí zrovna nad duhou. Čáry na snímku jsou kroupy unášené velice vířícím větrem. Každý rok se na Zemi vyskytne více jak 1000 tornád, což je nejničivější známý druh bouře, mnoho z nich v aleji tornád. Pokud spatříte za jízdy tornádo, tak nezkoušejte ujet: bezpečně zaparkujte a běžte do bouřkového krytu nebo se skrčte pod schody ve sklepě.

Štítky: Rainbow, Tornado, Kansas


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »