Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění po východu

Uznání a copyright: Vincent Bouchama

V neděli 26. února byla ranní obloha od severní Patagonie čistá a modrá. Tento celkový kompozitní obraz přehlíží údolí Hermoso Valle, Facundo, Chubut v Argentině, sleduje Slunce po východu a zachycuje prstencové zatmění. Kompozitní obraz tvoří série expozic s tříminutovým intervalem a je vidět, že letošní první zatmění Slunce začíná hodně nad vzdáleným východním obzorem. Expozice kolem poloviny zatmění zaznamenala očekávaný ohnivý prstenec, siluetu nového Měsíce, který je jen o málo menší, než aby zakryl Slunce. V tomto místě na planetě Zemi trvala prstencová fáze zatmění krátkých 45 sekund.

Štítky: Ase, Zatmění, Patagonia


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »