Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění po východu

Uznání a copyright: Vincent Bouchama

V neděli 26. února byla ranní obloha od severní Patagonie čistá a modrá. Tento celkový kompozitní obraz přehlíží údolí Hermoso Valle, Facundo, Chubut v Argentině, sleduje Slunce po východu a zachycuje prstencové zatmění. Kompozitní obraz tvoří série expozic s tříminutovým intervalem a je vidět, že letošní první zatmění Slunce začíná hodně nad vzdáleným východním obzorem. Expozice kolem poloviny zatmění zaznamenala očekávaný ohnivý prstenec, siluetu nového Měsíce, který je jen o málo menší, než aby zakryl Slunce. V tomto místě na planetě Zemi trvala prstencová fáze zatmění krátkých 45 sekund.

Štítky: Ase, Zatmění, Patagonia


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »