Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezi prstenci

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Když se sonda Cassini 12. dubna ohlédla zpátky do vnitřní Sluneční soustavy, tak Slunce zastínil kotouč Saturnu a bylo možné vidět zezadu ozářené prstence. V horní části mozaiky je vidět prstenec A s jeho širokým Enckeho dělením a užším Keelerovým dělením. Dole je vidět prstenec F, který je díky geometrii pozorování jasný. Světelný bod mezi prstenci je 1,4 miliardy kilometrů vzdálená Země. Když se pečlivě podíváte, tak můžete dokonce uvidět velký pozemský Měsíc jako flíček světla od planety vlevo. Sonda Cassini se dnes naposledy přiblíží k Saturnovu velkému měsíci Titanu a využije jeho gravitace k navedení do závěru velkého finále, série závěrečných oběžných drah, které sondu přivedou dovnitř Saturnových prstenců.

Oslavte Den Země: Vezměte si planetu do péče.

Štítky: Saturn, Země, Prstence, Měsíc


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »