Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holografický princip

Uznání: Caltech

Je tento obrázek lepší než tisíce slov? Podle holografického principu z tohoto obrazu můžete získat až kolem 3 x 1065 bitů pro počítačový monitor normální velikosti. Holografický princip, i když doposud nebyl prokázán, praví, že existuje maximum informačního obsahu, který přiléhá ke kterémukoliv povrchu. Informační obsah uvnitř místnosti tudíž intuici navzdory závisí nikoliv na objemu, ale na povrchu stěn místnosti. Tento princip je odvozen od myšlenky, že v rozměrech srovnatelných s Planckovou délkou začíná kvantová mechanika dominovat klasické gravitaci a jedna strana oblasti může obsahovat pouze asi jeden bit informace. Tento limit poprvé vyslovil v roce 1993 fyzik Gerard 't Hooft. Může pocházet ze zobecnění zdánlivě vzdálené spekulace, že informace, kterou obsahuje černá díra je určena nikoliv uzavřeným objemem, ale povrchem horizontu událostí. Pojem "holografický" pochází z analogie s hologramem, kde se vytvářejí třírozměrné obrazy projekcí světla přes plochý film. Nutno podotknout, že jiné lidé při pohledu na tento obrázek nemusí hlásit, že vidí 3 x 1065 bitů, ale že vidí jakýsi čajník.

Štítky: Holographic Principle, SIRDS, Quantum mechanics


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »