Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holografický princip

Uznání: Caltech

Je tento obrázek lepší než tisíce slov? Podle holografického principu z tohoto obrazu můžete získat až kolem 3 x 1065 bitů pro počítačový monitor normální velikosti. Holografický princip, i když doposud nebyl prokázán, praví, že existuje maximum informačního obsahu, který přiléhá ke kterémukoliv povrchu. Informační obsah uvnitř místnosti tudíž intuici navzdory závisí nikoliv na objemu, ale na povrchu stěn místnosti. Tento princip je odvozen od myšlenky, že v rozměrech srovnatelných s Planckovou délkou začíná kvantová mechanika dominovat klasické gravitaci a jedna strana oblasti může obsahovat pouze asi jeden bit informace. Tento limit poprvé vyslovil v roce 1993 fyzik Gerard 't Hooft. Může pocházet ze zobecnění zdánlivě vzdálené spekulace, že informace, kterou obsahuje černá díra je určena nikoliv uzavřeným objemem, ale povrchem horizontu událostí. Pojem "holografický" pochází z analogie s hologramem, kde se vytvářejí třírozměrné obrazy projekcí světla přes plochý film. Nutno podotknout, že jiné lidé při pohledu na tento obrázek nemusí hlásit, že vidí 3 x 1065 bitů, ale že vidí jakýsi čajník.

Štítky: Holographic Principle, SIRDS, Quantum mechanics


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Mars měsíc

Špatná viditelnost,ale aspoň takhle

Další informace »