Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílá bitva v Černém moři

Uznání: NASA, Aqua, MODIS

V pozemských mořích jich už zahynuly bilióny. Zvápnělé skořápky mrtvých dávno vytvořily bílé útesy u Doveru. Bitva mezi kulovitými světlými jednobuněčnými řasami, fytoplanktonem zvaným kokolitky, a ještě menšími viry ve tvaru diamantu zvaných kokolitviry, zuří desítky miliónů let. Kokolitky absorbují atmosférický oxid uhličitý a v této bitvě si pomáhají křídovým brněním. Bitva je to tak rozsáhlá, že kokolitky ze zemské atmosféry odstraňují významnou část oxidu uhličitého a zvířatům i lidem tak zlepšují dýchatelnost vzduchu. Na snímku NASA z roku 2012 z družice Aqua je vidět rozkvetlými kokolitkami světle modře zbarvené Černé moře.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Kokolitkycoc, Fytoplankton, Země


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »