Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílá bitva v Černém moři

Uznání: NASA, Aqua, MODIS

V pozemských mořích jich už zahynuly bilióny. Zvápnělé skořápky mrtvých dávno vytvořily bílé útesy u Doveru. Bitva mezi kulovitými světlými jednobuněčnými řasami, fytoplanktonem zvaným kokolitky, a ještě menšími viry ve tvaru diamantu zvaných kokolitviry, zuří desítky miliónů let. Kokolitky absorbují atmosférický oxid uhličitý a v této bitvě si pomáhají křídovým brněním. Bitva je to tak rozsáhlá, že kokolitky ze zemské atmosféry odstraňují významnou část oxidu uhličitého a zvířatům i lidem tak zlepšují dýchatelnost vzduchu. Na snímku NASA z roku 2012 z družice Aqua je vidět rozkvetlými kokolitkami světle modře zbarvené Černé moře.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Kokolitkycoc, Fytoplankton, Země


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »