Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílá bitva v Černém moři

Uznání: NASA, Aqua, MODIS

V pozemských mořích jich už zahynuly bilióny. Zvápnělé skořápky mrtvých dávno vytvořily bílé útesy u Doveru. Bitva mezi kulovitými světlými jednobuněčnými řasami, fytoplanktonem zvaným kokolitky, a ještě menšími viry ve tvaru diamantu zvaných kokolitviry, zuří desítky miliónů let. Kokolitky absorbují atmosférický oxid uhličitý a v této bitvě si pomáhají křídovým brněním. Bitva je to tak rozsáhlá, že kokolitky ze zemské atmosféry odstraňují významnou část oxidu uhličitého a zvířatům i lidem tak zlepšují dýchatelnost vzduchu. Na snímku NASA z roku 2012 z družice Aqua je vidět rozkvetlými kokolitkami světle modře zbarvené Černé moře.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Kokolitkycoc, Fytoplankton, Země


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »