Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozdělený iontový ohon komety Lovejoy E4

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Co se stalo s kometou Lovejoy? Kometa je vidět na zpracovaném kompozitním obrazu, když byla zachycena dříve tento měsíc po svém zjasnění, kdy vykazovala dlouhý a spletitý iontový ohon. Vliv typicky komplexního slunečního větru a magnetickéhoo pole zde způsobil, že střed iontového ohonu komety Lovejoy připomíná jehlu. Kometa C/2017 E4 (Lovejoy) byla objevena teprve minulý měsíc, když ji zaznamenal objevitel komet Terry Lovejoy. Kometa dosáhla už dříve tento měsíc 7. vizuální magnitudy, takže byla vidět i triedrem a na delších expozicích kamerami. To, co se stalo s kometou Lovejoy (E4) od doby pořízení tohoto snímku se dá považovat za ještě pozoruhodnější, jak se před dvěma dny blížila k nejbližšímu bodu ke Slunci, tak se jádro komety rozpadlo a zesláblo.

Štítky: Comet lovejoy, E4, Ion tail


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »