Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozdělený iontový ohon komety Lovejoy E4

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Co se stalo s kometou Lovejoy? Kometa je vidět na zpracovaném kompozitním obrazu, když byla zachycena dříve tento měsíc po svém zjasnění, kdy vykazovala dlouhý a spletitý iontový ohon. Vliv typicky komplexního slunečního větru a magnetickéhoo pole zde způsobil, že střed iontového ohonu komety Lovejoy připomíná jehlu. Kometa C/2017 E4 (Lovejoy) byla objevena teprve minulý měsíc, když ji zaznamenal objevitel komet Terry Lovejoy. Kometa dosáhla už dříve tento měsíc 7. vizuální magnitudy, takže byla vidět i triedrem a na delších expozicích kamerami. To, co se stalo s kometou Lovejoy (E4) od doby pořízení tohoto snímku se dá považovat za ještě pozoruhodnější, jak se před dvěma dny blížila k nejbližšímu bodu ke Slunci, tak se jádro komety rozpadlo a zesláblo.

Štítky: Comet lovejoy, E4, Ion tail


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »