Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozdělený iontový ohon komety Lovejoy E4

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Co se stalo s kometou Lovejoy? Kometa je vidět na zpracovaném kompozitním obrazu, když byla zachycena dříve tento měsíc po svém zjasnění, kdy vykazovala dlouhý a spletitý iontový ohon. Vliv typicky komplexního slunečního větru a magnetickéhoo pole zde způsobil, že střed iontového ohonu komety Lovejoy připomíná jehlu. Kometa C/2017 E4 (Lovejoy) byla objevena teprve minulý měsíc, když ji zaznamenal objevitel komet Terry Lovejoy. Kometa dosáhla už dříve tento měsíc 7. vizuální magnitudy, takže byla vidět i triedrem a na delších expozicích kamerami. To, co se stalo s kometou Lovejoy (E4) od doby pořízení tohoto snímku se dá považovat za ještě pozoruhodnější, jak se před dvěma dny blížila k nejbližšímu bodu ke Slunci, tak se jádro komety rozpadlo a zesláblo.

Štítky: Comet lovejoy, E4, Ion tail


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »