Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Láva z Etny

Uznání a copyright: Dario Giannobile

Erupce Etny už probíhají stovky tisíc let. Tato sopka se nachází na italské Sicílii a vytváří fontány lávy vysoké více než jeden kilometr. Etna není pouze nejaktivnějším vulkánem na Zemi, ale s šířkou základny přes 50 kilometrů a výškou téměř 3 kilometry je i jedním z největších. Na snímku z poloviny března je vidět, jak chrlí vzhůru lávu, do stran létají nebezpečné roztavené vulkanické bomby a po svazích sopky dolů stéká žhavá láva. Na pečlivém časovém snímku s dlouhou expozicí lze ze stop hvězd rozpoznat otáčení Země.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Chrlení lávy, Mt. Etna, Sopka


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »