Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Láva z Etny

Uznání a copyright: Dario Giannobile

Erupce Etny už probíhají stovky tisíc let. Tato sopka se nachází na italské Sicílii a vytváří fontány lávy vysoké více než jeden kilometr. Etna není pouze nejaktivnějším vulkánem na Zemi, ale s šířkou základny přes 50 kilometrů a výškou téměř 3 kilometry je i jedním z největších. Na snímku z poloviny března je vidět, jak chrlí vzhůru lávu, do stran létají nebezpečné roztavené vulkanické bomby a po svazích sopky dolů stéká žhavá láva. Na pečlivém časovém snímku s dlouhou expozicí lze ze stop hvězd rozpoznat otáčení Země.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Chrlení lávy, Mt. Etna, Sopka


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »