Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování při západu Slunce

Uznání: ESA, NASA

Je tady! Pohled na zásobovací loď Cygnus byl pro kosmonauty na Mezinárodní kosmické stanici velice vítaný. Kosmická loď Cygnus společnosti Orbital ATK byla vypuštěna tři dny předtím raketou United Launch Alliance Atlas V z mysu Canaveral na Floridě a k Mezinárodní kosmické stanici nahoře se blížila proti malebnému pozadí planety Země. Slunce zapadalo na snímku vlevo nahoře a osvětlovalo mračna hluboko pod přibližující se lodí. Kosmickou loď Cygnus nejprve zachytila kamera a později ji zachytili staniční rukou Canadarm2 letový inženýr ESA Thomas Pesquet a velitelka Expedice 51 Peggy Whitson. Velitelka a biochemička Whitson nyní ustavila nový americký rekord celkového počtu dnů strávených ve vesmíru. Kromě nezbytných věcí, loď Cygnus nesla zařízení pro podporu více než 200 vědeckých experimentů, které probíhají této družicové základně velikosti fotbalového hřiště.

Štítky: Kosmická loď Cygnus, ISS, Západ slunce


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »