Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chladnoucí neutronová hvězda

Uznání: X-ray: NASA/CXC/UNAM/Ioffe/D.Page, P. Shternin et al; Optical: NASA/STScI;
Illustration: NASA/CXC/M. Weiss

Ten jasný zdroj ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený zbytek jádra hmotné hvězdy. Kolem je zbytek supernovy Cassiopeia A (Cas A), který v bezpečné vzdálenosti 11 000 světelných let. Světlo ze supernovy Cas A, smrtícího výbuchu hmotné hvězdy, poprvé dosáhlo Zemi asi před 350 lety. Rozpínající se mračno trosek měří na tomto kompozitním rentgenovém/optickém snímku asi 15 světelných let. Neutronová hvězda Cas A sice chládne, ale je stále je dost horká, aby rentgenově zářila. Za léta pozorování družicovou rentgenovou observatoří Chandra se zjistilo, že se neutronová hvězda ochlazuje velmi rychle, tak rychle, že se badatelé domnívají, že ve velké části neutronové hvězdy vzniká neutronová superkapalina, která nevykazuje tření. Výsledky z Chandry představují první pozorovací důkaz tohoto bizarního stavu neutronové látky.
Oprava: Na různé varianty překladu slova comfortable, zde přeloženo jako bezpečné, upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Zbytek supernovy, Neutronová hvězda, Chandra


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »