Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chladnoucí neutronová hvězda

Uznání: X-ray: NASA/CXC/UNAM/Ioffe/D.Page, P. Shternin et al; Optical: NASA/STScI;
Illustration: NASA/CXC/M. Weiss

Ten jasný zdroj ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený zbytek jádra hmotné hvězdy. Kolem je zbytek supernovy Cassiopeia A (Cas A), který v bezpečné vzdálenosti 11 000 světelných let. Světlo ze supernovy Cas A, smrtícího výbuchu hmotné hvězdy, poprvé dosáhlo Zemi asi před 350 lety. Rozpínající se mračno trosek měří na tomto kompozitním rentgenovém/optickém snímku asi 15 světelných let. Neutronová hvězda Cas A sice chládne, ale je stále je dost horká, aby rentgenově zářila. Za léta pozorování družicovou rentgenovou observatoří Chandra se zjistilo, že se neutronová hvězda ochlazuje velmi rychle, tak rychle, že se badatelé domnívají, že ve velké části neutronové hvězdy vzniká neutronová superkapalina, která nevykazuje tření. Výsledky z Chandry představují první pozorovací důkaz tohoto bizarního stavu neutronové látky.
Oprava: Na různé varianty překladu slova comfortable, zde přeloženo jako bezpečné, upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Zbytek supernovy, Neutronová hvězda, Chandra


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »