Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chladnoucí neutronová hvězda

Uznání: X-ray: NASA/CXC/UNAM/Ioffe/D.Page, P. Shternin et al; Optical: NASA/STScI;
Illustration: NASA/CXC/M. Weiss

Ten jasný zdroj ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený zbytek jádra hmotné hvězdy. Kolem je zbytek supernovy Cassiopeia A (Cas A), který v bezpečné vzdálenosti 11 000 světelných let. Světlo ze supernovy Cas A, smrtícího výbuchu hmotné hvězdy, poprvé dosáhlo Zemi asi před 350 lety. Rozpínající se mračno trosek měří na tomto kompozitním rentgenovém/optickém snímku asi 15 světelných let. Neutronová hvězda Cas A sice chládne, ale je stále je dost horká, aby rentgenově zářila. Za léta pozorování družicovou rentgenovou observatoří Chandra se zjistilo, že se neutronová hvězda ochlazuje velmi rychle, tak rychle, že se badatelé domnívají, že ve velké části neutronové hvězdy vzniká neutronová superkapalina, která nevykazuje tření. Výsledky z Chandry představují první pozorovací důkaz tohoto bizarního stavu neutronové látky.
Oprava: Na různé varianty překladu slova comfortable, zde přeloženo jako bezpečné, upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Zbytek supernovy, Neutronová hvězda, Chandra


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »