Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chladnoucí neutronová hvězda

Uznání: X-ray: NASA/CXC/UNAM/Ioffe/D.Page, P. Shternin et al; Optical: NASA/STScI;
Illustration: NASA/CXC/M. Weiss

Ten jasný zdroj ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený zbytek jádra hmotné hvězdy. Kolem je zbytek supernovy Cassiopeia A (Cas A), který v bezpečné vzdálenosti 11 000 světelných let. Světlo ze supernovy Cas A, smrtícího výbuchu hmotné hvězdy, poprvé dosáhlo Zemi asi před 350 lety. Rozpínající se mračno trosek měří na tomto kompozitním rentgenovém/optickém snímku asi 15 světelných let. Neutronová hvězda Cas A sice chládne, ale je stále je dost horká, aby rentgenově zářila. Za léta pozorování družicovou rentgenovou observatoří Chandra se zjistilo, že se neutronová hvězda ochlazuje velmi rychle, tak rychle, že se badatelé domnívají, že ve velké části neutronové hvězdy vzniká neutronová superkapalina, která nevykazuje tření. Výsledky z Chandry představují první pozorovací důkaz tohoto bizarního stavu neutronové látky.
Oprava: Na různé varianty překladu slova comfortable, zde přeloženo jako bezpečné, upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Zbytek supernovy, Neutronová hvězda, Chandra


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »