Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlny v Kupě v Perseu

Uznání: NASA, CXC, GSFC, Stephen Walker, et al.

Tento rentgenový snímek z observatoře Chandra sleduje v ohromném rezervoáru horkého zářícího plynu kosmické víry a hřebeny obřích vln. Zorné pole zabírá přes střed blízké Kupy galaxií v Perseu vzdálené asi 240 miliónů světelných let něco přes přes milión světelných let. Podobně jako i jiné kupy galaxií je většina pozorovatelné hmoty Kupy v Perseu ve formě plynu, který ji vyplňuje. Plyn při teplotách několika desítek miliónů stupňů jasně rentgenově září. Počítačové simulace dokáží reprodukovat podrobnosti struktur, které probíhají přes horký rentgenový plyn Kupy v Perseu, včetně pozoruhodného konkávního zálivu, který je vidět vlevo dole pod středem. Záliv má velikost dvojnásobku Mléčné dráhy, asi 200 000 světelných let, a vznik zálivu samotného naznačuje, že kolem Kupy v Perseu nejspíš před miliardami let prošla menší kupa galaxií.

Štítky: Kupa galaxií, Rentgenové paprsky


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »