Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlny v Kupě v Perseu

Uznání: NASA, CXC, GSFC, Stephen Walker, et al.

Tento rentgenový snímek z observatoře Chandra sleduje v ohromném rezervoáru horkého zářícího plynu kosmické víry a hřebeny obřích vln. Zorné pole zabírá přes střed blízké Kupy galaxií v Perseu vzdálené asi 240 miliónů světelných let něco přes přes milión světelných let. Podobně jako i jiné kupy galaxií je většina pozorovatelné hmoty Kupy v Perseu ve formě plynu, který ji vyplňuje. Plyn při teplotách několika desítek miliónů stupňů jasně rentgenově září. Počítačové simulace dokáží reprodukovat podrobnosti struktur, které probíhají přes horký rentgenový plyn Kupy v Perseu, včetně pozoruhodného konkávního zálivu, který je vidět vlevo dole pod středem. Záliv má velikost dvojnásobku Mléčné dráhy, asi 200 000 světelných let, a vznik zálivu samotného naznačuje, že kolem Kupy v Perseu nejspíš před miliardami let prošla menší kupa galaxií.

Štítky: Kupa galaxií, Rentgenové paprsky


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »