Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oko Býka a mladý Měsíc

Uznání a copyright: Giorgia Hofer

Časnou večerní oblohu minulý pátek sdílel Aldebaran, oko Býka (Taurus) s mladým Měsícem. Pěkný nebeský pár dokázal potěšit po celé zeměkouli, ale z některých míst byl dokonce vidět dramatický zákryt dobře známé jasné hvězdy Aldebaran Měsícem. Snímek byl pořízen za stmívání 28. dubna a zachycuje Aldebaran krátce po vynoření zpoza jasného okraje Měsíce. V popředí jsou skalnaté vrcholky Dolomit poblíž italského Laggio di Cadore. Před svým vynořením za jasným osvětleným srpkem Aldebaran ovšem nejprve zmizel za měsíční popelavou září noční strany Měsíce, kterou slabě ozařuje svit Země.

Štítky: Měsíc, Aldebaran


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »