Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií Abell 370 a dál

Uznání: NASA, ESA, Jennifer Lotz and the HFF Team (STScI)

Zdá se, že hmotné kupě galaxií Abell 370 vzdálené asi 4 miliardy světelných let na ostrém snímku z Hubblova kosmického dalekohledu dominují jen dvě obří eliptické galaxie a snímek prostupují slabé oblouky. Ty slabší, rozeseté modré oblouky spolu s dramatickým dračím obloukem od středu vlevo dole jsou obrazy galaxií, které se nacházejí daleko za Abell 370. Jsou asi v dvojnásobné vzdálenosti a jejich světlo by jinak nebylo možné detekovat, ovšem ohromná gravitační hmota kupy, které dominuje neviděná temná hmota, je zesiluje a bortí jejich obrazy. Tento jev známý jako gravitační čočka umožňuje vzrušující pohled na galaxie v raném vesmíru. Důsledky zborceného prostoročasu poprvé před stoletím předpověděl Einstein. Kupa Abell 370 je vidět daleko za paprsčitou hvězdou v popředí vpravo dole v souhvězdí Velryby (Cetus). Je poslední ze šesti galaktických kup, které byly nedávno zobrazeny a tak byl dokončen projekt Hraničních polí (Frontier Fields).

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »