Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik hvězd v mlhovině Pulec

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright: Francesco Antonucci

Co se to děje v mlhovině Pulec? Vznikají tam hvězdy. Zaprášená emisní mlhovina IC 410 Pulec se nachází asi 12 000 světelných let daleko v severním souhvězdí Vozky (Auriga). Mračno zářícího plynu měří přes 100 světelných let a opracovávají ho hvězdné větry a záření ze zanořené otevřené hvězdokupy NGC 1893. Jasná, nová otevřená hvězdokupa vznikla v mezihvězdném mračnu zhruba před 4 milióny let a takové hvězdokupy jsou vidět všude kolem hvězdotvorných mlhovin. Za pozornost stojí dva poměrně husté proudy hustšího materiálu ve středu snímku, které směřují pryč z centrálních oblastí mlhoviny. Tito kosmičtí pulci mají délku asi 10 světelných let a představují místa pro potenciální vznik hvězd v IC 410. Snímek pořídila v infračerveném světle družice NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer).

Otevřená věda: Prohlédněte si 1400+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Mlhovina Pulec, Star-formation, Ic 410


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »