Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik hvězd v mlhovině Pulec

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright: Francesco Antonucci

Co se to děje v mlhovině Pulec? Vznikají tam hvězdy. Zaprášená emisní mlhovina IC 410 Pulec se nachází asi 12 000 světelných let daleko v severním souhvězdí Vozky (Auriga). Mračno zářícího plynu měří přes 100 světelných let a opracovávají ho hvězdné větry a záření ze zanořené otevřené hvězdokupy NGC 1893. Jasná, nová otevřená hvězdokupa vznikla v mezihvězdném mračnu zhruba před 4 milióny let a takové hvězdokupy jsou vidět všude kolem hvězdotvorných mlhovin. Za pozornost stojí dva poměrně husté proudy hustšího materiálu ve středu snímku, které směřují pryč z centrálních oblastí mlhoviny. Tito kosmičtí pulci mají délku asi 10 světelných let a představují místa pro potenciální vznik hvězd v IC 410. Snímek pořídila v infračerveném světle družice NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer).

Otevřená věda: Prohlédněte si 1400+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Mlhovina Pulec, Star-formation, Ic 410


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »