Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávná pláž Ogunquit na Marsu

Image Credit: NASA, JPL-Caltech, MSSS;

Kdysi to byla na dávném Marsu pláž. Pláž je vidět na 360 stupňovém panorámatu, které je horizontálně komprimované a které pořídilo vozítko Curiosity při svém průzkumu rudé planety. Pláž se po svém pozemském protějšku jmenuje Ogunquit a existují důkazy, že kdysi dávno byla tato oblast pod vodou a jindy zase byla na okraji dávného jezera. Světlý vrcholek uprostřed v pozadí je špička hory Mount Sharp, centrálního útvaru kráteru Gale, kde bylo vozítko Curiosity vysazeno. Curiosity nyní na Mount Sharp pomalu stoupá. Části černého písku v popředí byly nabrány pro analýzu. Světle zbarvené skalní podloží tvoří sediment, který nejspíše vznikl na dně nyní vyschlého jezera. Panoráma (zde je interaktivní verze) je z více než 100 snímků pořízených koncem března a vozítko se na něm zdánlivě vlevo dole podepsalo. Curiosity nyní opatrně překonává hluboké velké vlny z černého písku na své cestě k výzkumu hřebenu Vera Rubin.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Mars, Curiosity, Pláž Ogunquit


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »