Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký vůz nad a pod chilskými vulkány

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Vidíte ho? Tato obyčejná otázka často předchází znovunalezení jedné z nejběžnější známé konfigurace hvězd na severní obloze: Velkého vozu. Toto seskupení hvězd je jednou z mála věcí, které nejspíše viděly a budou vidět všechny generace. Velký vůz samotný není souhvězdí. Velký vůz je astérismus, který je znám pod různými jmény v různých společnostech a je součástí souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Pět hvězd ve Velkém vozu je ve vesmíru blízko sebe a nejspíše vznikly ve stejnou dobu. Spojnice dvou hvězd v zadní části Velkého vozu míří k Severce (Polaris), která je součástí Malého vozu. Vlastní pohyby hvězd způsobí, že se rozložení hvězd Velkého vozu v příštích 100 000 letech změní. Na snímku z konce dubna je Velký vůz zachycen dvakrát, nad a pod vzdálenými chilskými vulkány, přičemž druhý obraz se odráží od neobvykle klidné laguny.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Big dipper, Chile, Volcanoes


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »