Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva milióny hvězd v pohybu

Uznání videa: ESA, Gaia, DPAC

Pokud byste noční oblohu sledovali milión let, jak by se měnila? Kromě místních jevů způsobovaných zemskou rotací a změnou orientace zemské osy rotace, se pohybují i hvězdy samotné. Kombinací bezprecedentně přesných poloh a rychlostí dvou miliónů hvězd hvězd, které za mnoho let pořídily družice ESA, nyní už nefunkční Hipparcos a Gaia, bylo možné extrapolovat pohyby hvězd během příštího miliónu let. Jak je vidět na videu, tak mnoho hvězd dělá jen malé úhlové změny, ale některé, typicky ty blízké, prolétají celou oblohou. Kdysi dobře známá souhvězdí a asterismy se mění k nepoznání, protože se jejich jasné hvězdy mění svou polohu. Co zde není vidět, je mnoho místních mlhovin, které se jistě rozplynou a na jiných místech zase vzniknou nové. Možná nás může utěšovat, že budoucí pozemšťané budou nejspíš stále schopni rozeznat centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy.

Štítky: Gaia, Mléčná dráha, Hvězdy v pohybu


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »