Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světla v noci

Uznání a copyright: Taha Ghouchkanlu

Co to svítí v noci? Té noci bylo zřejmých několik neobvyklých září, některé blízké, některé vzdálené. V popředí na povrchu modře světélkuje bioluminiscentní plankton. Zemská atmosféra v dálce zeslabuje obzor několika neprůhlednými mraky. Ještě dále ve středu snímku září planeta Venuše. Pokud trochu pootočíte zvůj zrak, tak vystoupí uhlopříčný pás světla za Venuší. Ten pás je zvířetníkové světlo, sluneční světlo rozptylované prachem v naší Sluneční soustavě. V mnohem větší vzdálenosti jsou četné jednotlivé jasné hvězdy, které jsou většinou blíže než 100 světelných let. Ještě dále uhlopříčně stoupá centrální pás naší Mléčné dráhy a se zvířetníkovým světlem tvoří velké "V". Většina z miliard hvězd naší Mléčné dráhy a tmavých mračen v ní jsou tisíce světelných let daleko. Snímek byl pořízen v listopadu na iránském pobřeží Ománského zálivu.

Štítky: Plankton, Zvířetníkové světlo, Venuše


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »