Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Červený pavouk

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Reprocessing & Copyright: Jesús M.Vargas & Maritxu Poyal

Óóó, jakou propletenou pavučinu dokáže uplést a planetární mlhovina. Planetární mlhovina Červený pavouk ukazuje komplexní strukturu, která může vzniknout, pokud normální hvězda odvrhne své vnější vrstvy plynu a stane se bílým trpaslíkem. Tato symetrická planetární mlhovina s dvěma laloky, oficiálně označená NGC 6537, hostí jednoho z vůbec nejžhavějších kdy pozorovaných bílých trpaslíků a pravděpodobně je součástí dvojhvězdy. Vnitřní hvězdné větry, které pocházejí z centrálních hvězd a které jsou vidět uprostřed, mají naměřenu rychlost až přes 1000 kilometrů za sekundu. Tyto větry rozpínají mlhovinu, tečou podél jejích stěn a způsobují kolize vln horkého plynu a prachu. Atomy v rázových vlnách těchto srážek vyzařují světlo, které je vidět na barevném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu. Mlhovina Červený pavouk se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Její vzdálenost není dost dobře známa, ale odhaduje se na asi 4000 světelných let.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu nebo na Twitteru.

Štítky: NGC 6375, Planetární mlhovina, Hubble


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »