Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Červený pavouk

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Reprocessing & Copyright: Jesús M.Vargas & Maritxu Poyal

Óóó, jakou propletenou pavučinu dokáže uplést a planetární mlhovina. Planetární mlhovina Červený pavouk ukazuje komplexní strukturu, která může vzniknout, pokud normální hvězda odvrhne své vnější vrstvy plynu a stane se bílým trpaslíkem. Tato symetrická planetární mlhovina s dvěma laloky, oficiálně označená NGC 6537, hostí jednoho z vůbec nejžhavějších kdy pozorovaných bílých trpaslíků a pravděpodobně je součástí dvojhvězdy. Vnitřní hvězdné větry, které pocházejí z centrálních hvězd a které jsou vidět uprostřed, mají naměřenu rychlost až přes 1000 kilometrů za sekundu. Tyto větry rozpínají mlhovinu, tečou podél jejích stěn a způsobují kolize vln horkého plynu a prachu. Atomy v rázových vlnách těchto srážek vyzařují světlo, které je vidět na barevném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu. Mlhovina Červený pavouk se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Její vzdálenost není dost dobře známa, ale odhaduje se na asi 4000 světelných let.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu nebo na Twitteru.

Štítky: NGC 6375, Planetární mlhovina, Hubble


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »