Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohnivý vodopád od měsíčního světla

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

V určitých dnech v únoru se dá za dobrého počasí při západu Slunce a za správného směru ke Slunci v Yosemitském národním parku uvidět prchavý ohnivý vodopád. Ve správném okamžiku je vodopád Koňský ocas, který se v parku nachází, izolován ve stínu strmých stěn skály El Capitan, ale pořád ještě ho osvětlují paprsky slunečního světla, které se pod úhlem odrážejí od skalní stěny přímo za vodopádem a na krátkou dobu mu dodávají dramatický ohnivý vzhled. Ohnivý vodopád Koňský ocas se při západu Měsíce pod hvězdnou noční oblohou ovšem fotografuje daleko méně. Za měsíčního světla je ohnivý efekt ještě prchavější a dá se vidět jen za jasné oblohy a při západu jasného Měsíce pod správným úhlem na západním obzoru. Tuto dobře naplánovanou fotografii ohnivého vodopádu Koňský ohon osvětloval dorůstající Měsíc před úplňkem, který zapadal v časných ranních hodinách 9. května.

Štítky: Yosemite, Měsíc, Horsetail, Vodopád


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »