Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: nekometa

Uznání a copyright: Data; Subaru, NAOJ, Assembly and Processing; Roberto Colombari

Když astronom Charles Messier v 18. století pátral po kometách pod francouzkou oblohou, tak si pečlivě udržoval seznam věcí, které našel, ale jistě to nebyly komety. Toto je číslo 27 z jeho nyní slavného seznamu nekomet. Astronomové 21. století by tuto položku identifikovali jako planetární mlhovinu, ale není to ani plameta, i když se může v malém dalekohledu zdát kulatá. Messier 27 (M27) je výborným příkladem plynné emisní mlhoviny, kterou vytvořila Slunci podobná hvězda, která ve svém jádru už vyčerpala jaderné palivo. Takové mlhoviny vznikají, když hvězdy odvrhnou své vnější vrstvy do prostoru a viditelná zář je pak generována atomy, které excituje intenzivní, ale neviditelné ultrafialové světlo umírající hvězdy. Mlhovina je známá pod svým populárním jménem Činka, Tento krásný symetrický mezihvězdný plynný oblak měří něco přes 2,5 světelných let a nachází se v souhvězdí Lištičky (Vulpecula), asi 1200 světelných let daleko. Tento nádherný barevný obraz v sobě obsahuje širokopásmová i úzkopásmová pozorování z 8,2 metrového dalekohledu Subaru.

Štítky: Charles messier, M27, Planetární mlhovina, Mlhovina Činka


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »