Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: nekometa

Uznání a copyright: Data; Subaru, NAOJ, Assembly and Processing; Roberto Colombari

Když astronom Charles Messier v 18. století pátral po kometách pod francouzkou oblohou, tak si pečlivě udržoval seznam věcí, které našel, ale jistě to nebyly komety. Toto je číslo 27 z jeho nyní slavného seznamu nekomet. Astronomové 21. století by tuto položku identifikovali jako planetární mlhovinu, ale není to ani plameta, i když se může v malém dalekohledu zdát kulatá. Messier 27 (M27) je výborným příkladem plynné emisní mlhoviny, kterou vytvořila Slunci podobná hvězda, která ve svém jádru už vyčerpala jaderné palivo. Takové mlhoviny vznikají, když hvězdy odvrhnou své vnější vrstvy do prostoru a viditelná zář je pak generována atomy, které excituje intenzivní, ale neviditelné ultrafialové světlo umírající hvězdy. Mlhovina je známá pod svým populárním jménem Činka, Tento krásný symetrický mezihvězdný plynný oblak měří něco přes 2,5 světelných let a nachází se v souhvězdí Lištičky (Vulpecula), asi 1200 světelných let daleko. Tento nádherný barevný obraz v sobě obsahuje širokopásmová i úzkopásmová pozorování z 8,2 metrového dalekohledu Subaru.

Štítky: Charles messier, M27, Planetární mlhovina, Mlhovina Činka


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »