Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: nekometa

Uznání a copyright: Data; Subaru, NAOJ, Assembly and Processing; Roberto Colombari

Když astronom Charles Messier v 18. století pátral po kometách pod francouzkou oblohou, tak si pečlivě udržoval seznam věcí, které našel, ale jistě to nebyly komety. Toto je číslo 27 z jeho nyní slavného seznamu nekomet. Astronomové 21. století by tuto položku identifikovali jako planetární mlhovinu, ale není to ani plameta, i když se může v malém dalekohledu zdát kulatá. Messier 27 (M27) je výborným příkladem plynné emisní mlhoviny, kterou vytvořila Slunci podobná hvězda, která ve svém jádru už vyčerpala jaderné palivo. Takové mlhoviny vznikají, když hvězdy odvrhnou své vnější vrstvy do prostoru a viditelná zář je pak generována atomy, které excituje intenzivní, ale neviditelné ultrafialové světlo umírající hvězdy. Mlhovina je známá pod svým populárním jménem Činka, Tento krásný symetrický mezihvězdný plynný oblak měří něco přes 2,5 světelných let a nachází se v souhvězdí Lištičky (Vulpecula), asi 1200 světelných let daleko. Tento nádherný barevný obraz v sobě obsahuje širokopásmová i úzkopásmová pozorování z 8,2 metrového dalekohledu Subaru.

Štítky: Charles messier, M27, Planetární mlhovina, Mlhovina Činka


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »