Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v Mléčné dráze

Uznání a copyright: Mohammad Nouroozi

Saturn je na obloze planety Země blízko opozice. Vychází při západu Slunce, jasně září celou noc a nachází se v části Mléčné dráhy plné hvězd, mlhovin a neprůhledných mračen prachu. Bělavý Saturn je v této krásné části Mléčné dráhy na mozaice ze dvou snímků pořízených tento měsíc od středu vlevo nahoře. Jasnou planetu můžete najít nad miskou prachové mlhoviny Dýmka, hned za koncem temné řeky k Antaresu, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius). V současnosti má ovšem nejlepší pohled na obří planetu s prstenci kosmická sonda Cassini, která kolem Saturnu obíhá. Právě probíhá oběh číslo 8 závěrečného velkého finále sondy Cassini, který ji přivede velice blízko.

Štítky: Mléčná dráha, Saturn, Opposition, Cassini


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »