Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v Mléčné dráze

Uznání a copyright: Mohammad Nouroozi

Saturn je na obloze planety Země blízko opozice. Vychází při západu Slunce, jasně září celou noc a nachází se v části Mléčné dráhy plné hvězd, mlhovin a neprůhledných mračen prachu. Bělavý Saturn je v této krásné části Mléčné dráhy na mozaice ze dvou snímků pořízených tento měsíc od středu vlevo nahoře. Jasnou planetu můžete najít nad miskou prachové mlhoviny Dýmka, hned za koncem temné řeky k Antaresu, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius). V současnosti má ovšem nejlepší pohled na obří planetu s prstenci kosmická sonda Cassini, která kolem Saturnu obíhá. Právě probíhá oběh číslo 8 závěrečného velkého finále sondy Cassini, který ji přivede velice blízko.

Štítky: Mléčná dráha, Saturn, Opposition, Cassini


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »