Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v Mléčné dráze

Uznání a copyright: Mohammad Nouroozi

Saturn je na obloze planety Země blízko opozice. Vychází při západu Slunce, jasně září celou noc a nachází se v části Mléčné dráhy plné hvězd, mlhovin a neprůhledných mračen prachu. Bělavý Saturn je v této krásné části Mléčné dráhy na mozaice ze dvou snímků pořízených tento měsíc od středu vlevo nahoře. Jasnou planetu můžete najít nad miskou prachové mlhoviny Dýmka, hned za koncem temné řeky k Antaresu, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius). V současnosti má ovšem nejlepší pohled na obří planetu s prstenci kosmická sonda Cassini, která kolem Saturnu obíhá. Právě probíhá oběh číslo 8 závěrečného velkého finále sondy Cassini, který ji přivede velice blízko.

Štítky: Mléčná dráha, Saturn, Opposition, Cassini


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »