Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v Mléčné dráze

Uznání a copyright: Mohammad Nouroozi

Saturn je na obloze planety Země blízko opozice. Vychází při západu Slunce, jasně září celou noc a nachází se v části Mléčné dráhy plné hvězd, mlhovin a neprůhledných mračen prachu. Bělavý Saturn je v této krásné části Mléčné dráhy na mozaice ze dvou snímků pořízených tento měsíc od středu vlevo nahoře. Jasnou planetu můžete najít nad miskou prachové mlhoviny Dýmka, hned za koncem temné řeky k Antaresu, alfa hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius). V současnosti má ovšem nejlepší pohled na obří planetu s prstenci kosmická sonda Cassini, která kolem Saturnu obíhá. Právě probíhá oběh číslo 8 závěrečného velkého finále sondy Cassini, který ji přivede velice blízko.

Štítky: Mléčná dráha, Saturn, Opposition, Cassini


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »