Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 418: Mlhovina Spirograf

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA); Acknowledgement: R. Sahai (JPL) et al.

Co vytváří tuto zvláštní texturu v IC 418? Planetární mlhovina IC 418 se pro svou podobnost s kresbami z cyklického kreslícího přístroje nazývá mlhovina Spirograf a vykazuje vzory, kterým není dost dobře rozumět. Možná, že souvisí s chaotickými větry z centrální proměnné hvězdy, která mění nepředvídatelně svoji jasnost během pouhých několika hodin. Naproti tomu existují důkazy, že před pouhými několika milióny let byla hvězda v IC 418 pravděpodobně velice podobná našemu Slunci a tedy dobře prostudovaná. IC 418 byla před pouhými několika tisíci lety nejspíše obyčejným rudým obrem. Jelikož jí už dochází jaderné palivo, tak se vnější obálka začala zvětšovat a zanechala horké žhavé jádro, které je odsouzené k tomu stát se bílým trpaslíkem, který je vidět ve středu snímku. Světlo z centrálního jádra excituje okolní atomy v mlhovině a ty pak září. IC 418 se nachází asi 2000 světelných let daleko a měří asi 0,3 světelných let. Snímek ve falešných barvách pořídil Hubblův kosmický dalekohled a vykazuje neobvyklé podrobnosti.

Štítky: IC 418, Spirograph Nebula, Planetární mlhovina


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »