Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá díra v Marsu

Uznání: NASA, MRO, HiRISE, JPL, U. Arizona

Jak vznikla tato neobvyklá díra v Marsu? V této krajině, která vypadá jak ementál, je vidět mnoho děr, ale jenom jedna ukazuje pod vypařujícím se, světlým suchým ledem prašný marťanský terén. Tato velice neobvyklá díra je vpravo nahoře, měří asi 100 metrů a zdá se proražená o úroveň níž. Proč tato díra existuje a proč je kolem ní kruhovitý kráter je předmětem spekulací, i když přední hypotéza praví, že vznikla meteorickým impaktem. Díry jako je tato jsou zvláště zajímavé, protože mohou představovat brány do nižších úrovní, ve kterých by mohly být rozsáhlé podzemní jeskyně. Pokud je tomu opravdu tak, tak tyto přirozené tunely jsou poměrně dobře chráněny od drsného prostředí na povrchu Marsu a to z činí poměrně dobré kandidáty, kteří by mohly obsahovat marťanský život. Tyto jámy tak mohou být dobré možné cíle pro budoucí kosmické lodi, roboty a možná i pro lidské meziplanetární výzkumníky.

Štítky: Mars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »