Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá díra v Marsu

Uznání: NASA, MRO, HiRISE, JPL, U. Arizona

Jak vznikla tato neobvyklá díra v Marsu? V této krajině, která vypadá jak ementál, je vidět mnoho děr, ale jenom jedna ukazuje pod vypařujícím se, světlým suchým ledem prašný marťanský terén. Tato velice neobvyklá díra je vpravo nahoře, měří asi 100 metrů a zdá se proražená o úroveň níž. Proč tato díra existuje a proč je kolem ní kruhovitý kráter je předmětem spekulací, i když přední hypotéza praví, že vznikla meteorickým impaktem. Díry jako je tato jsou zvláště zajímavé, protože mohou představovat brány do nižších úrovní, ve kterých by mohly být rozsáhlé podzemní jeskyně. Pokud je tomu opravdu tak, tak tyto přirozené tunely jsou poměrně dobře chráněny od drsného prostředí na povrchu Marsu a to z činí poměrně dobré kandidáty, kteří by mohly obsahovat marťanský život. Tyto jámy tak mohou být dobré možné cíle pro budoucí kosmické lodi, roboty a možná i pro lidské meziplanetární výzkumníky.

Štítky: Mars


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »