Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá díra v Marsu

Uznání: NASA, MRO, HiRISE, JPL, U. Arizona

Jak vznikla tato neobvyklá díra v Marsu? V této krajině, která vypadá jak ementál, je vidět mnoho děr, ale jenom jedna ukazuje pod vypařujícím se, světlým suchým ledem prašný marťanský terén. Tato velice neobvyklá díra je vpravo nahoře, měří asi 100 metrů a zdá se proražená o úroveň níž. Proč tato díra existuje a proč je kolem ní kruhovitý kráter je předmětem spekulací, i když přední hypotéza praví, že vznikla meteorickým impaktem. Díry jako je tato jsou zvláště zajímavé, protože mohou představovat brány do nižších úrovní, ve kterých by mohly být rozsáhlé podzemní jeskyně. Pokud je tomu opravdu tak, tak tyto přirozené tunely jsou poměrně dobře chráněny od drsného prostředí na povrchu Marsu a to z činí poměrně dobré kandidáty, kteří by mohly obsahovat marťanský život. Tyto jámy tak mohou být dobré možné cíle pro budoucí kosmické lodi, roboty a možná i pro lidské meziplanetární výzkumníky.

Štítky: Mars


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »