Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Amit Ashok Kamble

V jedné z nejjasnějších částí Mléčné dráhy se nachází mlhovina, kde se dějí ty nejpodivnější věci. NGC 3372, též známá jako Velká mlhovina v Lodním kýlu (Carina), je domovem hmotných hvězd a proměnlivých mlhovin. Jasný útvar vpravo od středu je mlhovina Klíčová dírka (NGC 3324), která hostí některé z těchto jasných hvězd a sama mění svůj vzhled. Celá mlhovina Carina, která je zde na snímku, měří přes 300 světelných let a nachází se asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Eta Carinae je nejenergetičtější hvězdou v mlhovině a v letech 1830-tých byla nejjasnější hvězdou na obloze, ale pak dramaticky zeslábla. Zatímco se u eta Carinae může schylovat k explozi supernovy, tak rentgenové snímky ukazují, že Velká mlhovina v Lodním kýlu je spolehlivou továrnou na supernovy.

Veřejná přednáška: Editor APODu bude přednášet 30. června v Praze. Vstup volný.

Štítky: NGC 3372, Mlhovina Lodní záď, Eta Carinae


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »