Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M89: Eliptická galaxie s vnějšími obálkami a vlečkami

Uznání a copyright: Mark Hanson

Vidíte ji? Slavný Messierův objekt M89 je zdánlivě jednoduchá eliptická galaxie, obklopená slabými obálkami a vlečkami. Proč tam ty obálky jsou není v současnosti známo, ale možná souvisí se slapovými ohony po troskách četných absorbovaných menších galaxií v několika minulých miliardách let. A nebo by ty obálky mohly být jako vlny na rybníku, které vytvořila nedávná kolize s jinou velkou galaxií a galaktickým obrem se nyní šíří hustotní vlny. Ať je příčina jakákoliv, tak snímek, na který se díváte podporuje stále rostoucí mínění, že přinejmenším některé eliptické galaxie vznikly v nedávné minulosti a že vnější hala většiny velkých galaxií nejsou hladká, ale mají složitou strukturu, která vznikla častými interakcemi s menšími okolními galaxiemi nebo jejich pohlcením. Halo naší vlastní Mléčné dráhy je příkladem takové nečekané složitosti. M89 je členem blízké Kupy galaxií v Panně, která se nachází asi 50 miliónů světelných let daleko.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu nebo na Twitteru.

Štítky: M89, Elliptical galaxy, Shells


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »