Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červení skřítci nad Lamanšským průlivem

Uznání a copyright: Stephane Vetter (Nuits sacrees, TWAN)

Vysoko nad velkými bouřkovými systémy na planetě Zemi jsou velice krátce vidět tajemní červení skřítci. Tyto tančící, bleskům podobné jevy, byly zaznamenány z nízké oběžné dráhy Země, z vysoko letících letadel nebo jako zde na videu z vrcholu hory v severní Francii. Video bylo pořízeno v noci 28. května, za pozoruhodně jasného pohledu bez jakýchkoliv překážek na bouřkový systém z mnoha cel, který řádil asi 600 kilometrů daleko nad Lamanšským průlivem. Červené skřítci trvají jen pár milisekund a je známo, že souvisí s bouřkami. O podstatě těchto prchavých jevů a o jejich vztahu k jiným bleskovým jevům v horní atmosféře jako jsou modré výtrysky nebo družicemi detekované pozemské gama záblesky, zůstává ještě mnoho neznámého.

Štítky: Red sprite, Blesk, Bouře


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »