Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Manhattanem

Uznání a copyright: Stan Honda

Devátého června vyšel při západu Slunce úplněk, kterému někteří lidé říkají jahodový. Na tomto snímku teleobjektivem je blízko obzoru plně osvětlený měsíční kotouč v teplých barvách odraženého slunečního světla filtrovaného hustou atmosférou spolu s mrakodrapy jižního Manhattanu. Snímek byl pořízen z parku Eagle Rock Reservation ve West Orange v New Jersey na planetě Zemi. To je asi 21 kilometrů od jižního Manhattan a asi 384 000 kilometrů od Měsíce. V popředí jsou fasády moderních věží z oceli a skla, které s Měsícem sdílejí teplé barvy od odrážených posledních paprsků zapadajícího Slunce. Ta nejvyšší budova se zářivou trojúhelníkovou plochou je One World Trade center v New York City.

Štítky: Moonrise, Úplněk, Jahodový úplněk


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »