Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn poblíž opozice

Uznání a copyright: D. Peach, E. Kraaikamp, F. Colas, M. Delcroix, R. Hueso, G. Therin, C. Sprianu, S2P, IMCCE, OMP

Saturn se 16. června 2017 dostal do opozice. Opozice zde pochopitelně znamená opačnou stranu pozemské oblohy vůči Slunci, poblíž opozice je Saturn vidět celou noc a je nejblíž a nejjasnější za celý rok. Tento pozoruhodně ostrý snímek planety s prstenci byl pořízen teprve před pár dny 11. června metrovým dalekohledem na horské observatoři Pic du Midi. Sever je nahoře i s obří severní polární bouří a ve slunečním světle se zjevně koupe záhadný hexagon. Do úžasných podrobností je vidět i Saturnova nádherná soustava prstenců. Kolem celého vnějšího prstence A je vidět úzké Enckeho dělení, uvnitř slabšího vnitřního prstence C se dají vystopovat malé ringlety a přes široké Cassiniho dělení se dá zahlédnout i jižní polokoule Saturnu. Prstence se poblíž opozice jeví také výjimečně jasné, říká se tomu zdvih v opozici nebo Seeligerův jev. Ledové částice prstenců jsou totiž z pozemské perspektivy přímo osvětlené, nevrhají tudíž žádné stíny, silně rozptylují světlo zpátky a tak dochází k dramatickému nárůstu jasnosti. Přesto ten nejlepší pohled na prstenčitou planetu má v součastnosti kosmická sonda Cassini, která je nyní na oběžné dráze kolem Saturnu. Cassini je stále blíž a nyní probíhá oběh číslo 9 závěrečného velkého finále.

Štítky: Saturn, Opposition, Pic du midi


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 42 - Orión

Asi najkrajší objekt na oblohe...

Další informace »