Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn poblíž opozice

Uznání a copyright: D. Peach, E. Kraaikamp, F. Colas, M. Delcroix, R. Hueso, G. Therin, C. Sprianu, S2P, IMCCE, OMP

Saturn se 16. června 2017 dostal do opozice. Opozice zde pochopitelně znamená opačnou stranu pozemské oblohy vůči Slunci, poblíž opozice je Saturn vidět celou noc a je nejblíž a nejjasnější za celý rok. Tento pozoruhodně ostrý snímek planety s prstenci byl pořízen teprve před pár dny 11. června metrovým dalekohledem na horské observatoři Pic du Midi. Sever je nahoře i s obří severní polární bouří a ve slunečním světle se zjevně koupe záhadný hexagon. Do úžasných podrobností je vidět i Saturnova nádherná soustava prstenců. Kolem celého vnějšího prstence A je vidět úzké Enckeho dělení, uvnitř slabšího vnitřního prstence C se dají vystopovat malé ringlety a přes široké Cassiniho dělení se dá zahlédnout i jižní polokoule Saturnu. Prstence se poblíž opozice jeví také výjimečně jasné, říká se tomu zdvih v opozici nebo Seeligerův jev. Ledové částice prstenců jsou totiž z pozemské perspektivy přímo osvětlené, nevrhají tudíž žádné stíny, silně rozptylují světlo zpátky a tak dochází k dramatickému nárůstu jasnosti. Přesto ten nejlepší pohled na prstenčitou planetu má v součastnosti kosmická sonda Cassini, která je nyní na oběžné dráze kolem Saturnu. Cassini je stále blíž a nyní probíhá oběh číslo 9 závěrečného velkého finále.

Štítky: Saturn, Opposition, Pic du midi


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »