Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn poblíž opozice

Uznání a copyright: D. Peach, E. Kraaikamp, F. Colas, M. Delcroix, R. Hueso, G. Therin, C. Sprianu, S2P, IMCCE, OMP

Saturn se 16. června 2017 dostal do opozice. Opozice zde pochopitelně znamená opačnou stranu pozemské oblohy vůči Slunci, poblíž opozice je Saturn vidět celou noc a je nejblíž a nejjasnější za celý rok. Tento pozoruhodně ostrý snímek planety s prstenci byl pořízen teprve před pár dny 11. června metrovým dalekohledem na horské observatoři Pic du Midi. Sever je nahoře i s obří severní polární bouří a ve slunečním světle se zjevně koupe záhadný hexagon. Do úžasných podrobností je vidět i Saturnova nádherná soustava prstenců. Kolem celého vnějšího prstence A je vidět úzké Enckeho dělení, uvnitř slabšího vnitřního prstence C se dají vystopovat malé ringlety a přes široké Cassiniho dělení se dá zahlédnout i jižní polokoule Saturnu. Prstence se poblíž opozice jeví také výjimečně jasné, říká se tomu zdvih v opozici nebo Seeligerův jev. Ledové částice prstenců jsou totiž z pozemské perspektivy přímo osvětlené, nevrhají tudíž žádné stíny, silně rozptylují světlo zpátky a tak dochází k dramatickému nárůstu jasnosti. Přesto ten nejlepší pohled na prstenčitou planetu má v součastnosti kosmická sonda Cassini, která je nyní na oběžné dráze kolem Saturnu. Cassini je stále blíž a nyní probíhá oběh číslo 9 závěrečného velkého finále.

Štítky: Saturn, Opposition, Pic du midi


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »