Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn poblíž opozice

Uznání a copyright: D. Peach, E. Kraaikamp, F. Colas, M. Delcroix, R. Hueso, G. Therin, C. Sprianu, S2P, IMCCE, OMP

Saturn se 16. června 2017 dostal do opozice. Opozice zde pochopitelně znamená opačnou stranu pozemské oblohy vůči Slunci, poblíž opozice je Saturn vidět celou noc a je nejblíž a nejjasnější za celý rok. Tento pozoruhodně ostrý snímek planety s prstenci byl pořízen teprve před pár dny 11. června metrovým dalekohledem na horské observatoři Pic du Midi. Sever je nahoře i s obří severní polární bouří a ve slunečním světle se zjevně koupe záhadný hexagon. Do úžasných podrobností je vidět i Saturnova nádherná soustava prstenců. Kolem celého vnějšího prstence A je vidět úzké Enckeho dělení, uvnitř slabšího vnitřního prstence C se dají vystopovat malé ringlety a přes široké Cassiniho dělení se dá zahlédnout i jižní polokoule Saturnu. Prstence se poblíž opozice jeví také výjimečně jasné, říká se tomu zdvih v opozici nebo Seeligerův jev. Ledové částice prstenců jsou totiž z pozemské perspektivy přímo osvětlené, nevrhají tudíž žádné stíny, silně rozptylují světlo zpátky a tak dochází k dramatickému nárůstu jasnosti. Přesto ten nejlepší pohled na prstenčitou planetu má v součastnosti kosmická sonda Cassini, která je nyní na oběžné dráze kolem Saturnu. Cassini je stále blíž a nyní probíhá oběh číslo 9 závěrečného velkého finále.

Štítky: Saturn, Opposition, Pic du midi


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »