Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohledy z Cassini na Saturn

Uznání: Images: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Video Compilation: Chris Abbas;
Music Credit & License: Ghosts I-IV (Nine Inch Nails)

Co viděla sonda Cassini u Saturnu? Na videu s hudbou jsou vidět některé ranné záběry. Na první zrychlené sekvenci (00:07) je vidět svislá čára, která je ve skutečnosti Saturnovými tenkými prstenci, které jsou vidět z boku. Brzy na to kolem prosviští některý ze Saturnových měsíců. V další sekvenci (00:11) je vidět Saturnův neobvykle vlnitý prstenec F vymezovaný dvěma pastýřskými měsíci, které ho ale také trvale ruší. Brzy problýskne většina Saturnovy rozsáhlé soustavy prstenců, někdy proti nesmírné planetě samotné. Jsou vidět vzory mraků na Titanu (00:39) a na Saturnu (00:41). Poté jsou vidět krátké záběry z průletů kolem několika Saturnových měsíců, včetně měsíců Phoebe, Mimas, Epimetheus a Japetus. V další sekvenci je vidět, jak kolem sebe procházejí měsíce Saturnu na svých oběžných drahách. Někdy do průchodu jasného měsíce vtrhnou hvězdy pozadí, tak je je viděla sonda Cassini. Kosmická sonda Cassini znamenala od roku 2004 revoluci ve znalostech lidstva o Saturnu a jeho měsících. Sonda Cassini v září dospěje ke svému dramatickému konci, jelikož se do planety přímo pohrouží.

Štítky: Saturn, Cassini, Video


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »