Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotace Titanu v infračerveném světle

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Titan je jedním z nejpodivnějších míst v naší sluneční soustavě. Tento neobvyklý satelit Saturnu je jediný známý měsíc s tlustými mračny a poskytuje důkazy o vypařování jezer vytvářených metanovým deštěm. Titan, jehož mračna jej činí viditelném světle bezvýrazným, byl už několikrát snímkován v infračerveném světle kosmickou sondou Cassini, která nyní obíhá Saturn. Z těchto snímků vznikla filmová smyčka nahoře. Titan stejně jako pozemský Měsíc ukazuje svojí centrální planetě stále stejnou tvář. Tudíž dokončení jedné otočky trvá Titanu 16 dní. Na Titanu jsou početné oblasti se světlým terénem s několika velkými oblastmi tmavého terénu u rovníku. Malé oblasti největlejšího terénu pocházejí od ledových sopek a mají vysoké množství odrazivého zmrzlého vodního ledu. Povrch Titanu poprvé snímkovala počátkem minulého roku sonda Huygens, která přežila ve studené a písečné tmavé oblasti tři hodiny.

Štítky: Infračervený, Titan, Rotating, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »