Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hurikán na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Poté, co bylo koncem minulého roku možné se poprvé podívat na slunečním světlem ozářené vysoké severní šířky Saturnu, tak úzkoúhlá kamera kosmické sondy Cassini pořídila tento úžasný snímek víru u severního pólu této planety s prstenci. Snímek v blízkém infračerveném světle ve falešných barvách ukazuje v červené barvě nízké mraky a v zelené vysoké, takže hurikán kolem severního pólu vypadá skoro jako růže. Na pozemská měřítka se jedná o obří hurikán, oko bouře má asi 2000 kilometrů a mračna na vnějším okraji uhání rychlostí přes 500 kilometrů za hodinu. Hurikán kolem severního pólu Saturnu víří uvnitř velkého, šestistranného povětrnostního útvaru známého jako hexagon. Sonda Cassini v roce 2006 pořídila také snímek hurikánu u jižního pólu Saturnu.
Oprava: Na chybu v překladu jednotek rychlosti upozornil Václav Král.

Štítky: Saturn, Severní pól, Cassini, Hurricane


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Slunce ve Španělsku

Protuberance při zatmění Slunce

Další informace »