Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Omega Centauri: Nejjasnější kulová hvězdokupa

Uznání a copyright: Joaquin Polleri & Ezequiel Etcheverry (Observatorio Panameńo en San Pedro de Atacama)

Tato obří koule hvězd je starší než Slunce. Dlouho předtím, než se vyvinulo lidstvo, předtím než Zemi obydleli dinosauři, a dokonce předtím, než Země vůbec existovala, kolem mladé Galaxie Mléčné dráhy kondenzovaly a obíhaly shluky hvězd. Do dneška přežilo asi 200 kulových hvězdokup, přičemž Omega Centauri je největší, obsahuje přes deset miliónů hvězd. Omega Centauri je také se zdánlivou vizuální magnitudou 3,9 nejjasnější kulovou hvězdokupou, kterou mohou jižní pozorovatelé uvidět i pouhým okem. Omega Centauri je katalogizována jako NGC 5139, je asi 18 000 světelných let daleko a má průměr 150 světelných let. Na rozdíl od mnoha jiných kulových hvězdokup, hvězdy v Omega Centauri vykazují různé stáří a výskyt stopových prvků, což ukazuje, že tato kulová hvězdokupa měla během 12 miliard let složitou historii.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Milky Way Galaxy


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »