Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Omega Centauri: Nejjasnější kulová hvězdokupa

Uznání a copyright: Joaquin Polleri & Ezequiel Etcheverry (Observatorio Panameńo en San Pedro de Atacama)

Tato obří koule hvězd je starší než Slunce. Dlouho předtím, než se vyvinulo lidstvo, předtím než Zemi obydleli dinosauři, a dokonce předtím, než Země vůbec existovala, kolem mladé Galaxie Mléčné dráhy kondenzovaly a obíhaly shluky hvězd. Do dneška přežilo asi 200 kulových hvězdokup, přičemž Omega Centauri je největší, obsahuje přes deset miliónů hvězd. Omega Centauri je také se zdánlivou vizuální magnitudou 3,9 nejjasnější kulovou hvězdokupou, kterou mohou jižní pozorovatelé uvidět i pouhým okem. Omega Centauri je katalogizována jako NGC 5139, je asi 18 000 světelných let daleko a má průměr 150 světelných let. Na rozdíl od mnoha jiných kulových hvězdokup, hvězdy v Omega Centauri vykazují různé stáří a výskyt stopových prvků, což ukazuje, že tato kulová hvězdokupa měla během 12 miliard let složitou historii.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Milky Way Galaxy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »