Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Omega Centauri: Nejjasnější kulová hvězdokupa

Uznání a copyright: Joaquin Polleri & Ezequiel Etcheverry (Observatorio Panameńo en San Pedro de Atacama)

Tato obří koule hvězd je starší než Slunce. Dlouho předtím, než se vyvinulo lidstvo, předtím než Zemi obydleli dinosauři, a dokonce předtím, než Země vůbec existovala, kolem mladé Galaxie Mléčné dráhy kondenzovaly a obíhaly shluky hvězd. Do dneška přežilo asi 200 kulových hvězdokup, přičemž Omega Centauri je největší, obsahuje přes deset miliónů hvězd. Omega Centauri je také se zdánlivou vizuální magnitudou 3,9 nejjasnější kulovou hvězdokupou, kterou mohou jižní pozorovatelé uvidět i pouhým okem. Omega Centauri je katalogizována jako NGC 5139, je asi 18 000 světelných let daleko a má průměr 150 světelných let. Na rozdíl od mnoha jiných kulových hvězdokup, hvězdy v Omega Centauri vykazují různé stáří a výskyt stopových prvků, což ukazuje, že tato kulová hvězdokupa měla během 12 miliard let složitou historii.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Milky Way Galaxy


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »