Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lidstvo zkoumá Sluneční soustavu

Uznání a license: Olaf Frohn (The Planetary Society)

Které kosmické sondy nyní zkoumají naši Sluneční soustavu? V současnosti je u každé vnitřní planety alespoň jedna sonda, několik dalších sleduje naše Slunce, některé mapují pozemský Měsíc, několik honí asteroidy a komety, jedna sonda obíhá Saturn a několik dokonce míří ven do hlubokého vesmíru. Ilustrace nahoře poskytuje další podrobnosti, vnitřní Sluneční soustava je zobrazena vpravo nahoře a vnější vlevo dole. Když se vezme do úvahy současná armáda sond, tak naše současná epocha může být označena jako období, kdy lidstvo poprvé prozkoumalo svoji vlastní hvězdnou soustavu. Někdy tyto velmi vzdálené kosmické sondy dohromady tvoří meziplanetární síť, která umožňuje určit směr vzdálených explozí zaznamenáním, která sonda detekuje vysokoenergetické protony. K budoucím milníkům kosmických sond, jak jsou vyznačeny dole, bude patřit přílet sondy Dawn k Ceresu, největšímu objektu v pásu asteroidů a průlet sondy New Horizons kolem Pluta, obojí v roce 2015.

Sledujte APOD arabsky(ar), indonézsky(id), katalánsky(ar), čínsky(zh), čínsky(zh), česky(cs), nizozemsky(nl), persky(fa), persky(fa), galicijsky(gl), německy(de), francouzsky(fr), hebrejsky(he), japonsky(ja), polsky(pl), portugalsky(pt), rumunsky(ro), rusky(ru), slovinsky(sl), španělsky(es), španělsky(es), nebo turecky(tr), či v originále anglicky(en).

Štítky: Kosmická loď, Sluneční soustava, Robots


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »