Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha a Kamenný strom

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Co je to vedle Mléčné dráhy? Neobvyklá přírodní skalní formace známá jako Roque Cinchado, neboli Kamenný strom na španělském kanárském ostrově Tenerife. Roque Cinchado je slavnou ikonou, a nejspíše se jedná o hustou zátku ochlazeného vulkanického magmatu, která zůstala poté, co okolní měkčí hornina zerodovala. Vpravo nahoře je na této panoramatické mozaice ze sedmi snímků z léta 2010 vidět, jak se do oblouku vypíná majestátní centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha. Zcela vpravo je sopka Teide doplněná o lentikulární mrak, který se vznáší u jejího vrcholu.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River, Portuguese)

Štítky: Sopka, Milky Way Galaxy, Mouse over, Roque Cinchado


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »