Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojúhelníkový stín velké sopky

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Proč vypadá stín této sopky jako trojúhelník? Sopka Mount Teide samotná není přísně pyramidálního tvaru, jak by mohl geometrický tvar stínu naznačovat. Úkaz trojúhelníkového stínu není ale jedinečný pro Mt. Teide, ale je běžně vidět z vrcholů jiných velkých hor a sopek. Klíčovým důvodem záhadného tmavého tvaru je, že se pozorovatel dívá dolů do dlouhého válce stínu západu (nebo) východu, který sahá k obzoru. I kdyby byl velký vulkán dokonalou krychlí a výsledný stín by byl dlouhým pravoúhlým hranolem, tak tento hranol by se jevil kuželovitě, jelikož jeho stín sahá do velké dálky, stejně jako rovnoběžné koleje vlaku. Na nádherném snímku nahoře je vidět v popředí kráter Pico Viejo, který se nachází na Tenerife na Kanárských ostrovech ve Španělsku. Je vidět i téměř úplněk, jen krátce po jeho úplném zatmění minulý měsíc.

Štítky: Úplněk, Západ slunce, Mountain shadow


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »