Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebe jižního oceánu

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro); Music: Redmann

Mračna i nebe ukazují proměny svého osvětlení na tomto zrychleném videu z jihu Austrálie. V popředí jsou scény z kamenitého pobřeží směrem k Jižnímu oceánu. Oblohou plují tmavá mračna, někdy různými směry, někdy cloní světlo hvězd v pozadí, ale jindy zase způsobují, že se hvězdy zablyští a posunou se do popředí. V první sekvenci při pohledu na jihozápad je vidět po západu skoro svislý pás zvířetníkového světla před pásem Galaxie Mléčné dráhy, která jakoby zapadala do moře. Brzy poté je v Mléčné dráze vidět tmavá skvrna mlhoviny Uhelný pytel a to poblíž slavného Jižního kříže. Později je při pohledu na jihovýchod v asi 2:10 vidět na severní obloze skoro v pravém úhlu vycházet Orion. Toto kompozitní video zvítězilo v astrofotografické soutěži STARMUS, je založeno na 30 hodinách expozice a pořízení trvalo přes rok od roku 2009 a 2010. Mini záhada: co je to za světla, která se pohybují podél obzoru?

Štítky: Mračna, Video, Time-lapse, Southern Ocean


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »