Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouře zuřící na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byla to jedna z největších a nejdéle žijících bouří vůbec kdy zaznamenaných v naší Sluneční soustavě. Oblačná formace nahoře na severní polokouli Saturnu byla poprvé spatřena koncem roku 2010, začala větší než Země a brzy zachvátila dokola úplně celou planetu. Bouře byla sledována nejen ze Země, ale z blízka také kosmickou sondou Cassini, která nyní obíhá Saturn. Na snímku nahoře ve falešných infračervených barvách z února oranžová barva indikuje oblaka hluboko v atmosféře, zatímco světlé barvy označují mraky výše. Saturnovy prstence jsou vidět téměř z boku jako tenká modrá horizontální čára. Zdeformované tmavé pásy jsou stíny prstenců vržené na vrcholky mraků Sluncem zleva nahoře. Tato intenzivní bouře, která byla zdrojem rádiového šumu z blýskání, zřejmě souvisí se sezónními změnami, když na severu Saturnu nastává jaro. Poté, co tato ikonická bouře zuřila 6 měsíců, tak obkroužila celou planetu a pokusila se vstřebat svůj vlastní ohon, což překvapivě způsobilo její zeslábnutí.

Švédsko: Editor APODu bude koncem května přenášet v IMAXu Cosmonova

Štítky: Saturn, Bouře, Mračna


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »