Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouře zuřící na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byla to jedna z největších a nejdéle žijících bouří vůbec kdy zaznamenaných v naší Sluneční soustavě. Oblačná formace nahoře na severní polokouli Saturnu byla poprvé spatřena koncem roku 2010, začala větší než Země a brzy zachvátila dokola úplně celou planetu. Bouře byla sledována nejen ze Země, ale z blízka také kosmickou sondou Cassini, která nyní obíhá Saturn. Na snímku nahoře ve falešných infračervených barvách z února oranžová barva indikuje oblaka hluboko v atmosféře, zatímco světlé barvy označují mraky výše. Saturnovy prstence jsou vidět téměř z boku jako tenká modrá horizontální čára. Zdeformované tmavé pásy jsou stíny prstenců vržené na vrcholky mraků Sluncem zleva nahoře. Tato intenzivní bouře, která byla zdrojem rádiového šumu z blýskání, zřejmě souvisí se sezónními změnami, když na severu Saturnu nastává jaro. Poté, co tato ikonická bouře zuřila 6 měsíců, tak obkroužila celou planetu a pokusila se vstřebat svůj vlastní ohon, což překvapivě způsobilo její zeslábnutí.

Švédsko: Editor APODu bude koncem května přenášet v IMAXu Cosmonova

Štítky: Saturn, Bouře, Mračna


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »