Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouře zuřící na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byla to jedna z největších a nejdéle žijících bouří vůbec kdy zaznamenaných v naší Sluneční soustavě. Oblačná formace nahoře na severní polokouli Saturnu byla poprvé spatřena koncem roku 2010, začala větší než Země a brzy zachvátila dokola úplně celou planetu. Bouře byla sledována nejen ze Země, ale z blízka také kosmickou sondou Cassini, která nyní obíhá Saturn. Na snímku nahoře ve falešných infračervených barvách z února oranžová barva indikuje oblaka hluboko v atmosféře, zatímco světlé barvy označují mraky výše. Saturnovy prstence jsou vidět téměř z boku jako tenká modrá horizontální čára. Zdeformované tmavé pásy jsou stíny prstenců vržené na vrcholky mraků Sluncem zleva nahoře. Tato intenzivní bouře, která byla zdrojem rádiového šumu z blýskání, zřejmě souvisí se sezónními změnami, když na severu Saturnu nastává jaro. Poté, co tato ikonická bouře zuřila 6 měsíců, tak obkroužila celou planetu a pokusila se vstřebat svůj vlastní ohon, což překvapivě způsobilo její zeslábnutí.

Švédsko: Editor APODu bude koncem května přenášet v IMAXu Cosmonova

Štítky: Saturn, Bouře, Mračna


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »