Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouře zuřící na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byla to jedna z největších a nejdéle žijících bouří vůbec kdy zaznamenaných v naší Sluneční soustavě. Oblačná formace nahoře na severní polokouli Saturnu byla poprvé spatřena koncem roku 2010, začala větší než Země a brzy zachvátila dokola úplně celou planetu. Bouře byla sledována nejen ze Země, ale z blízka také kosmickou sondou Cassini, která nyní obíhá Saturn. Na snímku nahoře ve falešných infračervených barvách z února oranžová barva indikuje oblaka hluboko v atmosféře, zatímco světlé barvy označují mraky výše. Saturnovy prstence jsou vidět téměř z boku jako tenká modrá horizontální čára. Zdeformované tmavé pásy jsou stíny prstenců vržené na vrcholky mraků Sluncem zleva nahoře. Tato intenzivní bouře, která byla zdrojem rádiového šumu z blýskání, zřejmě souvisí se sezónními změnami, když na severu Saturnu nastává jaro. Poté, co tato ikonická bouře zuřila 6 měsíců, tak obkroužila celou planetu a pokusila se vstřebat svůj vlastní ohon, což překvapivě způsobilo její zeslábnutí.

Švédsko: Editor APODu bude koncem května přenášet v IMAXu Cosmonova

Štítky: Saturn, Bouře, Mračna


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »