Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce 360: STEREO pohledy na celé Slunce

Uznání: STEREO Project, NASA

Poprvé je možné zobrazit celé Slunce. Je to možné proto, že obě družice Slunce STEREO, které Slunce obíhají a sledují jsou na opačných stranách. Obě družice se od svého vypuštění v roce 2006 podle očekávání od sebe vzdalovaly, jelikož jedna družice je ke Slunci o něco blíže než druhá. Obraz nahoře ukazuje téměř celé Slunce, jak vypadalo jednoho dne minulý týden, jen pár dnů před maximální expozicí. Včera se ta tmavá mezera uprostřed zcela uzavřela a dvojice STEREO mohla zpět na Zemi odvysílat snímky 360° z nejbližší hvězdy. Snímky celého Slunce jsou vědecky užitečné z mnoha důvodů, včetně zachycení rychle se vyvíjejících vzplanutí, koronálních výtrysků hmoty, cunami a filamentů, kdekoliv se na Slunci vyskytnou, stejně jako monitorování dny trvajících slunečních skvrn a aktivních oblastí bez jejich ztráty, když rotací zmizí z dohledu. I když družice STEREO se budou od sebe pohybovat o asi 44 stupňů za rok a tak sluneční přístroje na Zemi nebo v její blízkosti je budou v příštích několika letech doplňovat do úplného pohledu na Slunce.

Štítky: Slunce, Stereo, 360 degrees


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »