Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťová mračna z dálnice na vrchu světa

Uznání a copyright: Charles Stankievech & Sophie Springer

Proč by mělo mračno hrát různými barvami? Poměrně vzácný jev známý jako perleťová mračna může vykazovat velice živé neobvyklé barvy nebo i simultánně barvy celého spektra. Tato mračna vznikají z malých kapiček vody o téměř stejné velikosti. Pokud se Slunce ocitne ve správné poloze a je většinou ukryté za mraky, tak tato tlustá mračna výrazně a skoro koherentně lámou sluneční světlo, přičemž různé barvy jsou odkloněny různým způsobem. Tudíž se různé barvy stanou pozorovatelné z trochu odlišných směrů. Mnoho mračen začíná jednolitými oblastmi, které by mohly vykazovat perleťovost, ale rychle se stanou tak tlustými, nebo jsou daleko od Slunce, než aby vykazovaly výrazné barvy. Toto perleťové mračno bylo vyfotografováno minulý rok z dálnice na vrchu světa (Top of the World Highway) kousek od Dawson City v Yukon Territory v severní Kanadě.

Štítky: Yukon, Iridescent clouds, Water drops


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »