Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2174: Hvězdy versus hory

Uznání: ESA, Hubble, NASA

V NGC 2174 jde o hvězdy versus hory plynu a hvězdy vítězí. Přesněji, energetické světlo a větry z nově vzniklých hmotných hvězd odpařují a rozptylují tmavé hvězdné porodnice ve kterých vznikly. Struktury v NGC 2174 jsou ve skutečnosti mnohem řidší než vzduch a jako hory se jeví jen kvůli poměrně malému množství neprůhledného mezihvězdného prachu. NGC 2174 lze spatřit i triedrem u hlavy nebeského lovce, zde je méně známý pohled do na mlhoviny bohatého souhvězdí Orion. Celé zářivé kosmické mračno ve vzdálenosti asi 6400 světelných let pokrývá oblast větší než úplněk a obklopuje volné otevřené hvězdokupy mladých hvězd. Snímek nahoře z Hubblova kosmického dalekoheldu ukazuje hustý vnitřek, který zabírá jen tři světelné roky a využívá mapu barev, která představuje jinak červenou emisi vodíku zeleně a zvýrazňuje emisi síry červeně a kyslíku modře. Hvězdy pravděpodobně za několik miliónů let úplně zvítězí a hory prachu se úplně rozptýlí.

Štítky: Porodnice hvězd, Pillars, NGC 2174


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »