Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2174: Hvězdy versus hory

Uznání: ESA, Hubble, NASA

V NGC 2174 jde o hvězdy versus hory plynu a hvězdy vítězí. Přesněji, energetické světlo a větry z nově vzniklých hmotných hvězd odpařují a rozptylují tmavé hvězdné porodnice ve kterých vznikly. Struktury v NGC 2174 jsou ve skutečnosti mnohem řidší než vzduch a jako hory se jeví jen kvůli poměrně malému množství neprůhledného mezihvězdného prachu. NGC 2174 lze spatřit i triedrem u hlavy nebeského lovce, zde je méně známý pohled do na mlhoviny bohatého souhvězdí Orion. Celé zářivé kosmické mračno ve vzdálenosti asi 6400 světelných let pokrývá oblast větší než úplněk a obklopuje volné otevřené hvězdokupy mladých hvězd. Snímek nahoře z Hubblova kosmického dalekoheldu ukazuje hustý vnitřek, který zabírá jen tři světelné roky a využívá mapu barev, která představuje jinak červenou emisi vodíku zeleně a zvýrazňuje emisi síry červeně a kyslíku modře. Hvězdy pravděpodobně za několik miliónů let úplně zvítězí a hory prachu se úplně rozptýlí.

Štítky: Porodnice hvězd, Pillars, NGC 2174


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »