Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anomální signál SETI

Uznání a copyright: SETI League

Nikdo si není zcela jistý, co způsobilo tento signál. Existuje malá možnost, že může pocházet od nějaké mimozemské civilizace. Jasné barvy na modrém pozadí naznačují, že ten anomální signál byl přijat zde na Zemi radioteleskopem SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), který pátrá po mimozemských civilizacích. Tyto signály hledá několik skupin včetně dobrovolných členů SETI League. Na grafu nahoře je na svislé ose čas a na vodorovné ose je frekvence. Přestože tento silný signál nebyl nikdy pozitivně identifikován, tak astronomové v něm našli mnoho příznaků charakteristických pro běžný a nakonec pozemský původ. V tomto případě se v prvé řadě nabízí možnost, že signál pochází z neobvyklé modulace mezi družicí GPS a neidentifikovaným pozemským zdrojem. Mnoho neobvyklých signálů z vesmíru zůstává neidentifikováno. Žádný signál nebyl doposud dostatečně silný, nebo netrval dostatečně dlouho, aby mohl být nepochybně identifikován jako pocházející od mimozemských bytostí.

Štítky: Rádio, SETI, Signal


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »