Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anomální signál SETI

Uznání a copyright: SETI League

Nikdo si není zcela jistý, co způsobilo tento signál. Existuje malá možnost, že může pocházet od nějaké mimozemské civilizace. Jasné barvy na modrém pozadí naznačují, že ten anomální signál byl přijat zde na Zemi radioteleskopem SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), který pátrá po mimozemských civilizacích. Tyto signály hledá několik skupin včetně dobrovolných členů SETI League. Na grafu nahoře je na svislé ose čas a na vodorovné ose je frekvence. Přestože tento silný signál nebyl nikdy pozitivně identifikován, tak astronomové v něm našli mnoho příznaků charakteristických pro běžný a nakonec pozemský původ. V tomto případě se v prvé řadě nabízí možnost, že signál pochází z neobvyklé modulace mezi družicí GPS a neidentifikovaným pozemským zdrojem. Mnoho neobvyklých signálů z vesmíru zůstává neidentifikováno. Žádný signál nebyl doposud dostatečně silný, nebo netrval dostatečně dlouho, aby mohl být nepochybně identifikován jako pocházející od mimozemských bytostí.

Štítky: Rádio, SETI, Signal


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »