Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pás Mléčné dráhy

Uznání a copyright: John P. Gleason, Celestial Images

Nejjasnější hvězdy v naší Mléčné dráze sídlí v disku. Jelikož v tomto disku sídlí také naše Slunce, tak se nám tyto hvězdy jeví jako difuzní pás, který obepíná oblohu. Panoráma nahoře ze severního pásu disku Mléčné dráhy pokrývá 90° a je digitálně vytvořenou mozaikou několika nezávislých expozic. Při zarolování doprava uvidíte zbytek tohoto úžasného obrazu. Je vidět mnoho jasných hvězd, temných prachových pásů, červených emisních mlhovin, modrých reflekčních mlhovin a hvězdokup. Kromě té hmoty, kterou můžeme vidět, astronomové tuší, že existuje dokonce ještě více temné hmoty, kterou vidět nemůžeme.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktická rovina, Band


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »